Áttörést hozhat egy új felfedezés a Parkinson-kór kezelésében

Egész a közelmúltig a Parkinson-kóros betegek kilátásai nem voltak túl kedvezőek. A szem érintettségével kapcsolatos legfrissebb felfedezések azonban új lehetőséget teremthetnek a Parkinsonos betegek állapotának javítására.

hirdetés

Több, mint ötven év óta a kutatók csak kisebb előrelépéseket tudtak tenni a tünetek enyhítésében azáltal, hogy az agy motoros központjára fókuszálták a kutatásokat. Most az agyon kívüli szerveket is vizsgálni kezdték a Parkinson-kór okának felderítése érdekében. Mivel a retina felépítése hasonló az agyszövethez, és a kettő között közvetlen kapcsolat van, a kutatást végző PhotoPharmics szerint ez a megközelítés hozhatja el a rég várt áttörést a betegség gyógyításában. A vállalat igazgatója szerint "a szem az agy vonatkozásában úgy működik, mint egy kapcsoló vagy termosztát. A szem működése teszi lehetővé, hogy az agy reagáljon a külső környezet változásaira. Az ehhez szükséges egyik transzmitter a dopamin, és a dopaminszint jelentős mértékben függ a szemen keresztül érkező ingerektől."

Állatkísérletekben a kutatók azt találták, hogy a motoros központ (substantia nigra) egyik agyféltekében való károsodásakor három héten belül hasonló lézió alakult ki az állatok retinájában is, az ellentétes oldali szemben a dopamin neuronok többsége lepusztult, ennek hatására jelentősen csökkent a retina által termelt dopamin mennyisége, míg a melatonintermelés fokozódott. Ezt követően egy kutatássorozatban többféle, ismerten Parkinson-kórt okozó toxint (6-OHDA, MPTP, paraquat, rotenon) juttattak az állatok szemébe, olyan kis mennyiségben, ami az agyba nem diffundált át. Az állatoknál minden esetben Parkinson-kórra jellemző tünetek alakultak ki, hasonlóan ahhoz, amikor közvetlenül a substantia nigrába fecskendezték a toxinokat. A kutatók szerint ez lehet az első alkalom, hogy sikerült feltárni a betegség kialakulásának lehetséges okát.

Ezt követően a szemen keresztül adagolva a kutatók kis mennyiségű dopamint és más gyógyszereket adtak a kísérleti állatoknak, amit a tünetek gyors megszűnése kísért.

A szem lehet a Parkinson-kór kezelésének kulcsa?

További vizsgálatokban, amelyek során dopamin antagonista szereket alkalmaztak, a tünetek rosszabbodását tapasztalták. Mivel a szemben található dopamin fény hatására aktiválódik, a kutatók megvizsgálták a fény hatását is, amit a gyógyszeres kezelésnél (dopamin, melatonin antagonisták) kétszer hatékonyabbnak találtak.

Ezeket a kutatásokat embereken végzett speciális fényterápiás vizsgálatok követték. Az előzetes eredmények drámai javulást mutattak a Parkinson-kór tüneteiben. A klinikán folytatott kutatás eredményei biztatóak, de azokat kettős vak vizsgálatokban is igazolni kell.

Amerikában és Európában jelenleg zajlik egy pivotális, kettős vak vizsgálat, amely a fényterápia hatásosságát értékeli. A vizsgálat várhatóan 2016 szeptemberére fejeződik be. Ha a kutatás sikerrel jár, ez lesz a legjelentősebb előrelépés a Parkinson-kór terápiájában a dopaminagonisták 1960-as években történt felfedezése óta.

A PhotoPharmics vállalat speciális, neurológiai zavarok nem invazív kezelésére szolgáló fényterápiás orvostechnikai készülékek fejlesztésével foglalkozik.

PharmaVOICE / PhotoPharmics.com

Szerző:

PHARMINDEX Online