Génmutációk miatt gyakoribbak lehetnek a mellékhatások a több gyógyszert szedő időseknél

A polipragmázia gyakorisága világszerte emelkedik, az Egyesült Államokban pl. a 65 év feletti idősek közel 40 százaléka legalább ötféle vagy ennél több gyógyszert szed. A Columbia Egyetem kutatása szerint a gyógyszermetabolizmust befolyásoló génmutációk magyarázattal szolgálhatnak a többféle gyógyszert szedő időseknél tapasztalt magasabb hospitalizációs arányra.

hirdetés

A kutatás eredményeit a Pharmacogenetics and Personalized Medicine folyóiratban tették közzé.

A polipragmázia gyakorisága világszerte emelkedik, így az Amerikai Egyesült Államokban is egyre több időskorú embert érint. A 65 év feletti idősek közel 40 százaléka legalább ötféle vagy ennél több gyógyszert szed. Korábbi vizsgálatok igazolták, hogy időseknél a polipragmázia fokozza a mellékhatások kialakulásának kockázatát és a hospitalizáció valószínűségét. Ugyanakkor egyes vizsgálatok alátámasztják az egyéni genetikai kockázati tényezők szerepét is ebben a populációban.

Ebben a kisebb vizsgálatban a kutatók abból a feltételezésből indultak ki, hogy a polipragmázia és a gyakoribb hospitalizációk összefüggésben vannak a gyógyszermetabolizmus módosulásával, amelynek a hátterében több gén (CYP2C19, CYP2C9, VKORC1, CYP2D6, CYP3A4/5) áll.

A kutatók farmakogenetikai vizsgálatokat végeztek, hogy ezeket a géneket azonosítsák. A vizsgálatban hat idős beteget vizsgáltak, akik legalább háromszor kerültek kórházba az elmúlt két év során. A kontrollcsoportba hat olyan alany került, akik kevesebb alkalommal kerültek kórházba. Az átlagéletkor mindkét csoportban 77 év volt és az alanyok átlagosan 14 féle gyógyszert szedtek.

A magasabb hospitalizációs arányú csoportban az eredmények alapján az alanyoknál legalább egy mutáció jelen volt, és több mint 50 százalékuknál egynél több mutációt igazoltak. A kontroll alanyoknál nem találtak génmutációt.

A kutatás vezetője szerint "a fenti öt gén rutinszerű vizsgálata javíthatja a gyógyszeres kezelés kimenetelét időseknél, akik többféle gyógyszert szednek".

„A fogászati kezelésben például a farmakogenetikai vizsgálat a perszonalizált kezelés része lehet, amely során a kezelőorvos ki tudja választani a beteg számára leghatékonyabb és legbiztonságosabb fájdalomcsillapítót.”

A vizsgálat kis mintamérete miatt a kutatók egy nagyobb klinikai vizsgálatot terveznek, annak megállapítására, hogy a gyógyszermetabolizmust módosító génmutációk azonosítása javíthatja-e a kezelés kimenetelét.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Drug Discovery & Development