Hatékony lehet a metformin a kolorektális adenomák kemoprevenciójában

A herediter nonpolipózis kolorektális karcinóma (HNPCC) előfordulását a vastagbélrákban szenvedő betegek 3-6 százalékára becsülik. A HNPCC jelentőségét hangsúlyozza, hogy a jelenleg ismert öröklődő kolorektális daganatok legnagyobb hányadát képezi.

hirdetés

Klinikai jellemzői között fontos a jobb kolonfél dominancia, a szinkrón és metakrón tumorok gyakori előfordulása, valamint az ún. HNPCC-asszociált tumorok kialakulásának lehetősége (gyomor, endometrium, ovárium, uréter, epeúti karcinómák) az érintett családokban. Az igazolt mutációt hordozó HNPCC-s betegeknek 80-85 százalékos esélyük van arra, hogy életük során vastagbélrákban szenvedjenek, amely viszonylag korai életkorban már kialakulhat.    

A kolorektális daganatok prevalenciája és mortalitása világszerte növekszik, és a prevenció hatékonyságának javításához új stratégiákra van szükség. Az orális antidiabetikumként alkalmazott metforminról több kutatás felvetette, hogy kemopreventív daganatellenes hatással rendelkezik, de klinikai vizsgálatokból származó adatok nem támasztották alá ezt.  Japán kutatók megterveztek egy 1 éves klinikai vizsgálatot a metformin kemopreventív hatásának és biztonságosságának értékelésére sporadikus kolorektális daganatok esetén olyan betegekben, akiknél magas volt az adenoma kiújulásának kockázata.

A kutatás multicentrikus, kettős vak, placebó kontrollált, randomizált, fázis 3 vizsgálat keretében zajlott, amelybe adenoma vagy kolorektális polip reszekción átesett betegeket vontak be. A betegeket napi 250 mg metformin vagy placebo kezelésre randomizálták 1:1 arányban. Az egyéves kezelés végén kolonoszkópiát végeztek, hogy az adenomák és polipok számát, illetve prevalenciáját meghatározzák.

2011. szeptember és 2014. december között 498 kolorektális adenoma reszekción átesett beteget vontak be a vizsgálatba, 151 beteget randomizáltak: 79-et a metformin csoportba és 72-t a placebo csoportba. A metformin csoportból 71 beteg, a placebo csoportból 62 esetén végezték el az egyéves utánövetési kolonoszkópiát. Az polipok és adenomák prevalenciája a metformin csoportban jelentősen alacsonyabb volt: 28 százalék, szemben a placebo csoportban tapasztalt 56 százalékkal. Mellékhatást a betegek 11 százalékánál jelentettek, egyik sem volt súlyos.

Szerző:

PHARMINDEX Online