Kutatók a magas plazma triglicerid szint egy új kiváltó okát fedezték fel

A hypertriglyceridemiában szenvedő betegeknek gyakran azt tanácsolják, hogy módosítsanak az étrendjükön és fogyjanak le. De a kóros állapotot nem minden esetben a magas zsírtartalmú ételek okozzák.

hirdetés

Az UCLA kutatói felfedeztek egy olyan alcsoportot a hypertriglyceridemiában szenvedő betegek között, akik szervezetében autoantitesteket találtak, amelyek magas trigliceridszintet okoztak.

A hypertriglyceridemiát gyakran kezeletlen diabétesz vagy elhízás okozza, de magas plazma triglicerid szintet okozhatnak bizonyos génmutációk is. Ugyanakkor a több évtizedes kutatómunka és a trigliceridek metabolizmusának alaposabb megértése ellenére a hypertriglyceridemiás esetek nagy részében az ok tisztázatlan.

Az UCLA kardiológus professzora szerint a most felfedezett szindróma, ami a GPIHBP1 autoantitest szindróma nevet kapta, egy fontos előrelépést jelent a hypertriglyceridemia megértésében. A kutatás eredményei a New England Journal of Medicine folyóiratban jelentek meg.

A triglicerideket a véráramban a lipoprotein-lipáz enzim bontja le a kapillárisokon belül. 2010-ben az UCLA kutatói felfedezték, hogy egy fehérje, a GPIHBP1 a lipáz enzimhez kapcsolódva azt a kapillárisokba irányítja. A GPIHBP1 nélkül a lipoprotein-lipáz a szövetek közötti térben található, ahol nem tudja kifejteni a hatását. A kutatócsoport azt is igazolta, hogy egyes hypertriglyceridemiában szenvedő betegeknél GPIHBP1-mutációk vannak jelen, amelyek miatt a fehérje nem tud a lipáz enzimhez kapcsolódni, míg másoknál a lipáz enzim mutációi akadályozzák meg a kötődést. Mindkét mutációtípus azt eredményezi, hogy a lipoprotein-lipáz nem tud bejutni a kapillárisokba.

Ebben a vizsgálatban a kutatók azonosították a hypertriglyceridemiás betegek egy olyan csoportját, akiknél a GPIHBP1 nem tudja a lipoprotein-lipázt a kapillárisok belsejébe transzportálni, viszont az ő esetükben nem állt fenn génmutáció, hanem a GPIHBP1 elleni autoantitesteket találtak, amelyek meggátolták a GPIHBP1 és a LPL összekapcsolódását.

A kutatók hat olyan beteget találtak, akiknél GPIHBP1 elleni autoantitestek voltak jelen. A hat beteg közül négynél diagnosztizáltak egy olyan autoimmun betegséget, amelyben a szervezet számos protein ellen termel autoantitesteket. A hat beteg közül egy teherbe esett, és a GPIHBP1 elleni autoantitestek átjutottak a placentán, és bejutottak a magzat vérkeringésébe, aminek következtében az újszülöttnél súlyos hypertriglyceridemia alakult ki. Szerencsére a gyermek triglicerid szintje fokozatosan normalizálódott, ahogyan az anyai autoantitestek kiürültek a szervezetéből.

További kutatások szükségesek a GPIHBP1-autoantitest szindróma gyakoriságának meghatározására és a kezelési lehetőségek kidolgozására, de valószínűnek tűnik, hogy immunszuppresszáns szerek segítségével le lehet csökkenteni az autoantitestek mennyiségét és ez által a triglicerid szinteket.

„A kutatók felfedeztek egy új betegséget, és az eredményeik alapján ez a betegség kezelhető” – mondta a National Heart, Lung and Blood Institute igazgatóhelyettese. „A GPIHBP1-autoantitest szindrómát minden újonnan diagnosztizált, súlyos hypertriglyceridemia esetén számításba kell venni.”

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Medical Xpress