Tények és tévhitek a védőoltásokról

Minek alapján döntsünk arról, hogy beadatunk-e magunknak vagy gyermekünknek egy nem kötelező védőoltást? Biztonságosak-e a védőoltások? Mivel járhat a kanyaró és a gyermekbénulás újbóli megjelenése vagy a szamárköhögés terjedése? Mindez kiderül Kacskovics Imre immunológus, az MTA doktora és Kulcsár Andrea gyermekgyógyász, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet szakorvosa előadásából a Magyar Tudományos Akadémia Székházában november 11-én.

hirdetés

Hogyan alakul ki a védettség egy oltás hatására, és mennyi ideig tart? Kacskovics Imre immunológus a szervezet védelmét biztosító immunrendszer működését mutatja be közérthető módon. Előadásából megtudhatjuk, hogyan hat az immunrendszerre egy védőoltás és egy fertőzés. Szó lesz az oltások főbb összetevőiről és a velük kapcsolatos tévhitekről.

Az előadó ismerteti az anya által biztosított méhen belüli, majd az anyatejjel biztosított immunvédelem alapvető folyamatait és szerepüket az újszülött hatékony védelmében. Beszél a veleszületett és szerzett immunhiányos betegek oltásának nehézségeiről, kezelésük lehetőségeiről. Értelmezi a közösségi immunitás („nyájvédelem”) jelenségét, és hangsúlyozza fontosságát a fertőzések terjedésének megakadályozásában. A kanyaró által okozott aktuális európai helyzet kapcsán felhívja a figyelmet a kötelező védőoltások szükségességére, végül egy közérthető példán szemléltetve bemutatja a jelenlegi oltóanyag-fejlesztéseket.

Az előadás második felében Kulcsár Andrea az infektológus és gyermekgyógyász szemszögéből beszél a védőoltásokkal megelőzhető fertőzésekről. A megelőzés fontosságát és szükségességét hangsúlyozva beszámol rég elfeledett fertőző betegségek jelenlegi európai felbukkanásáról, járványügyi helyzetéről. A térképeken látni fogjuk, hogy Magyarországon még jó a helyzet, de megtudhatjuk, mivel járhat a kanyaró és a gyermekbénulás újbóli megjelenése vagy a szamárköhögés terjedése.

Az előadó bemutatja az egyes korcsoportokban kötelező és ajánlott oltási programokat. Szó lesz arról, mit jelent egy hazánkban élő család számára a kötelező oltás fogalma, és hogy milyen következményekkel jár a gyermek egészségére, ha ezek elmaradnak. Megtudhatjuk azt is, hogy miért ajánlott egy-egy nem kötelező oltás, és minek alapján döntsünk arról, élünk-e a megelőzés lehetőségével. Kulcsár Andrea felhívja a figyelmet a rizikócsoportokba tartozó (pl. immunhiányos, krónikus betegek) páciensek védőoltási gyakorlatára, ami sajnálatos módon még kevéssé elterjedt a gondozó orvosok között. Tájékoztat a családtervezéssel összefüggő ajánlásokról (fészekimmunizálás, a beteg környezetének oltása). Előadása végén kitér az oltási reakció és az oltási szövődmény fogalmára, majd ismerteti a hazai oltásbiztonságért felelős hatóságok munkáját.

 

Kacskovics Imre immunológus és Kulcsár Andrea gyermekgyógyász
Előadás egészségtudomány
2015. NOVEMBER 11 | 18:00

1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.   |   MTA Székház, Nagyterem

 

 

Szerző:

PHARMINDEX Online