További cikkek a Pszichiátria rovatból

A skizofrénia tüneteit mérséklő vegyületet azonosítottak kutatók

A University of Maryland School of Medicine kutatói egy új kutatásban azt találták, hogy egerekben a kinurénsav szintjének beállítása szignifikáns hatással volt a skizofréniaszerű viselkedésre. A kutatás eredményeit a Biological Psychiatry folyóiratban tették közzé.

hirdetés

Az elmúlt években a tudósok a kinurénsavat a skizofrénia egyik kulcsszereplőjeként azonosították. Skizofréniában szenvedő betegek agyában magasabb a kinurénsav szintje, mint egészséges embereknél. A kinurénsav (vagy KYNA) a triptofán bomlásterméke, amely gátolja a glutamátot, a kutatások pedig igazolták, hogy skizofréniában csökkent a glutamát jelátvitel. A kutatók szerint a glutamátaktivitás csökkenése és az ennek következtében kialakuló emelkedett kinurénsav szint összefüggésben lehet a skizofrénia számos tünetével, különösen a kognitív zavarokkal.

Dr. Robert Schwarcz, a marylandi egyetem pszichiátriai osztályának professzora, aki 1988-ban először igazolta a KYNA jelenlétét az agyban, már évek óta tanulmányozza a kinurénsav szerepét a skizofrénia és más neuropszichiátriai betegségek folyamatában.

Az új kutatás során Dr. Schwarcz és munkatársai a stockholmi Karolinska Intézettel, az angliai Leicester egyetemével és az amerikai KynuRex biotechnológiai céggel működtek együtt.

„Ez a kutatás kritikus fontosságú a régóta fennálló hipotézisünk alátámasztása szempontjából” – mondta Dr. Schwarcz. „Megmagyarázza, hogy a KYNA-rendszer zavara hogyan alakul ki skizofréniában.”

A kutatók egereket vizsgáltak, amelyeknél kinurenin-3- monooxigenáz (KMO) deficiencia állt fenn. Ez az enzim felelős a kinurénsav megfelelő szintjének fenntartásáért, az alacsony enzimaktivitás magas kinurénsav szintet eredményez. Érdekes módon a skizofréniában szenvedő betegeknél a KMO szintje az agyban alacsonyabb, ami összefüggésben lehet a glutamát alacsony koncentrációjával.

Az alacsony KMO-szintű egereknél a kontextuális memória zavarát tapasztalták, valamint gyakoribb volt a szorongásos viselkedés is. Mivel ezek a viselkedések hasonlóak a humán skizofrénia eseteknél tapasztaltakhoz, feltételezhető, hogy a KMO és a kinurénsav szerepet játszik a betegségben.

Az új felfedezésnek klinikai implikációi is vannak: önmagában a glutamátszint emelésének súlyos mellékhatásai vannak, többek között görcsrohamok és idegsejt nekrózis formájában. Dr. Schwarcz szerint a kinurénsav közvetítésével a glutamátszint pontosabban beállítható lenne. A közelmúltban munkatársaival bizonyították, hogy a kinurénsav szintjének csökkentése javítja a kognitív funkciókat a skizofréniához hasonló kognitív deficitben szenvedő állatokban. Mivel ez egy indirekt mechanizmus, nem jár együtt azokkal a mellékhatásokkal, mint a glutamát közvetlen serkentése.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Eurekalert

Ajánlott cikkek