További cikkek a Kardiológia rovatból

Daganatellenes szerek lehetnek a magas vérnyomás új gyógyszerei

Amerikai kutatók szerint a tumorellenes szerek egy csoportja hatékony lehet a hipertónia kezelésében, és az új hatásmechanizmusú szerek jelentős előrelépést jelenthetnek a magas vérnyomás terápiájában.

hirdetés

A kutatás eredményei szerint a fibroblaszt növekedési faktorok (FGF), amelyek részt vesznek a daganatok növekedéséhez szükséges érképződés fokozódásában, szisztémás hatást is kifejtenek a vérnyomásra. A kutatás alátámasztja, hogy az FGF-inhibitorok alkalmasak lehetnek a vérnyomás szabályozására és a hipertóniával összefüggő betegségek kezelésére.

„Ritkán fordul elő, hogy egy gyógyszercsoport egymástól ennyire különböző betegségek kezelésében is hatékony legyen, de ez a kutatás ezt igazolja“ - mondta a vizsgálat vezetője, a Georgetown University School of Medicine farmakológia professzora.

Dr. Wellstein és munkatársai már korábban feltárták, hogy az FGF útvonal aktív állapotban fokozza az erek növekedését, ami a tumorszövetek terjedéséhez elengedhetetlen. Az FGF-inhibitorok kifejlesztésének alapja részben az angiogenezist gátló képességük volt. Az új kutatás még részletesebben elemezte ezt a jelátviteli útvonalat, és azt találták, hogy az FGF-t az FGFBP1, vagyis az 1-es típusú FGF-kötő fehérje modulálja.

A kutatócsoport egy másik publikációból értesült arról, hogy egy kelet-európai betegpopulációnál hipertónia és az FGFBP1 gén egy bizonyos változata egyszerre volt jelen, és a génvariáció következtében az FGFBP1 expressziója fokozott volt a vesében, ami a vérnyomás szabályozás fő központja.

Dr. Wellstein ennek hatására úgy döntött, hogy állatkísérletben megvizsgálja az FGFBP1 és a hipertónia közötti kapcsolatot azokon az egereken, amelyeken korábban az FGF és a daganatképződés közötti összefüggést tanulmányozta, és ezért az állatoknál ki- és bekapcsolható volt az FGFBP1.

A kutatók ezután bekapcsolták az FGFBP1 gént, és a vérnyomás drasztikus emelkedését tapasztalták, a normálértékről mintegy 30 Hgmm-rel magasabb szintre. A kutatócsoport szerint amikor a tumor hatására az FGF útvonal aktiválódik az angiogenezis fokozása érdekében, ez csak lokális hatást fejt ki, azaz nem okoz vérnyomás emelkedést.

További vizsgálatok igazolták, hogy az FGFBP1 általi vérnyomás szabályozás az angiotenzin II hatásának befolyásolásán keresztül valósult meg, mivel az FGFBP1 génváltozat fokozta az erek által az angiotenzin II-re adott válaszreakció intenzitását, ez által vazokonstrikciót és következményes hipertóniát eredményezve.

„Az FGF gyakorlatilag képes szabályozni, hogy az erek mennyire legyenek érzékenyek az angiotenzin II által kifejtett vérnyomás-szabályozó hatásra. Ennek megfelelően a hipertóniás betegeknél az FGF jelátvitel befolyásolása által képesek lehetünk a vérnyomás csökkentésére.“

Ezek után a kutatók egy FGF-inhibitort alkalmaztak olyan kísérleti állatoknál, amelyekben az FGFBP1 gén ki volt kapcsolva, és azt látták, hogy a gyógyszer hatására az angiotenzin II iránti szenzitivitás jelentősen lecsökkent.

„Ezek az eredmények természetesen még nem bizonyítják, hogy humán sejtekben is működik ez a hatásmechanizmus, de mindenképpen meg fogjuk vizsgálni a hipertónia kezelésének ezt az új lehetőségét."

A kutatás összefoglalója a Hypertension folyóiratban jelent meg.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

European Pharmaceutical Review

Ajánlott cikkek