További cikkek a Infektológia rovatból

Új eszközt fejlesztenek ki a kutatók a vírusos és bakteriális fertőzések megkülönböztetésére

Az antibiotikumok életmentő gyógyszerek, de a túlzott alkalmazásuk miatt kialakult antibiotikum-rezisztencia mára az egyik legégetőbb világméretű egészségügyi veszélyforrássá vált. A University of Rochester Medical Center kutatói egy olyan eszköz kifejlesztésén dolgoznak, ami segíthet a kezelőorvosoknak abban, hogy csak olyan betegeknek írjanak fel antibiotikumot, akinek arra valóban szüksége van.

hirdetés

A kutatók 11 olyan genetikai markert azonosítottak, amelyek segítségével a vírusos és bakteriális fertőzések nagy pontossággal megkülönböztethetőek. A kutatás, amelynek eredményei a Scientific Reports folyóiratban jelentek meg, létfontosságú lehet például a pneumonia diagnosztizálásában és kezelésében.

„Légúti fertőzések esetében rendkívül nehéz megállapítani, hogy mi okozza az infekciót, különösen súlyos betegek esetén, akik magas lázzal, köhögéssel, légzési nehézséggel és egyéb tünetekkel kerülnek kórházba” – mondja a kutatás vezetője. „A mi célunk az, hogy olyan eszközt dolgozzunk ki, aminek a segítségével a kezelőorvosok kizárhatják a bakteriális fertőzést, és így nem kell szükségtelenül antibiotikumot rendelniük a betegnek.”

A kutatásba 94 felnőttet vontak be, akik alsó légúti fertőzés miatt kerültek kórházba. A kutatócsoport összegyűjtötte a klinikai adatokat, mikrobiológiai vizsgálatokat végeztek a bakteriális fertőzések igazolására (41 beteg), illetve komplex genetikai és statisztikai elemzések segítségével azonosították azokat a markereket, amelyek alapján az esetek 80-90 százalékában meg lehetett állapítani, hogy melyik betegnél áll fenn bakteriális fertőzés.

„Az emberi gének különböző módon reagálnak a vírusokra és a baktériumokara” – magyarázta Dr. Mariani, a Respiratory Pathogens Research Center (RPRC) munkatársa. „Ahelyett, hogy magát a patogént próbálnánk detektálni, genetikai adatokat használunk, hogy megállapítsuk, milyen fertőzés áll fent az adott betegnél, és szükséges-e antibiotikum alkalmazása.”

Az RPRC igazgatóhelyettese szerint a kutatás fő korlátja a kis mintaszám, mivel a vizsgálati populáció genetikai markerei így nem alkalmazhatóak univerzálisan.

A CDC adatai szerint az antibiotikum-rezisztens baktériumok az Egyesült Államokban évente 2 millió megbetegedést és 23 ezer halálesetet okoznak. Az antibiotikum-rezisztencia kialakulásának fő oka világszerte az antibiotikumok alkalmazása.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Medical Xpress

Ajánlott cikkek