További cikkek a Onkológia rovatból

A hasnyálmirigyrák gyakorisága, okai és kezelési lehetőségei

A hasnyálmirigyrák miatti halálozás 2017-re át fogja venni az emlőrák „dobogós” helyét Európában. A hasnyálmirigyrák mortalitása sok európai országban emelkedik, becslések szerint idén 91500 halálesetet fog okozni ez a daganattípus.

hirdetés

A kutatás eredményei szerint a hasnyálmirigyrák a harmadik vezető daganatos halálozási ok lesz a tüdő- és kolorektális daganatok mellett. A kutatás során 2025-ig becsülték meg a mortalitási arányokat, amikorra a hasnyálmirigyrák miatti halálesetek száma előreláthatóan eléri a 111 500 esetet, ami 50 százalékos növekedés a 2010-es adathoz (76 000) viszonyítva. A kutatásban részt vevő országok között eltérő mértékű a növekedés nagysága, 20 és 131 százalék közötti a 15 éves időszakban.

Annak ellenére, hogy a hasnyálmirigyrák a harmadik leghalálosabb rákbetegség, az incidenciája Európában viszonylag alacsony összehasonlítva a kolorektális, tüdő- és emlőrákkal. Ez a betegek rendkívül rossz kilátásait demonstrálja, mivel a hasnyálmirigyrák prognózisa az elmúlt 40 évben nem változott.

A kutatások szerint a hasnyálmirigyrák medián túlélési arány Európában 5% és a betegek a diagnóziskor az egészséges életidejük 98%-át elveszítik. A riasztó statisztikai adatok ellenére az európaiak 64%-a azt mondja, hogy nagyon keveset tud a hasnyálmirigyrákról, és jelenleg nem is áll rendelkezésre szűrési módszer.

Létfontosságú felhívni az orvosok és betegek figyelmét a hasnyálmirigyrák jeleire és tüneteire, többek között az újonnan kialakuló diabéteszre, hasi és hátfájdalomra, illetve sárgaságra.

Négyféle génhiba okozhatja a hasnyálmirigyrákot egy új kutatás szerint

Négyféle genetikai hiba okozhatja a hasnyálmirigyrákot, mindegyiknek más az oka és más kezelést is igényelnek - fedezte fel egy ausztrál tudósok vezette nemzetközi kutatócsoport.

A tudósok 456 hasnyálmirigyrákos beteget vizsgáltak meg - idézte a BBC hírportálja a Nature tudományos lap e heti számában megjelent elemzést.
    A daganatot a DNS mutációi okozzák, amelyek az egészséges szövetet rákossá teszik, azonban ez többféle úton történhet. Bár a hasnyálmirigy-daganatok hasonló képet mutatnak, a genetikai hibák négy típusa állhat a tumor kialakulása mögött. A négy csoportot pikkelyes típusúnak, hasnyálmirigy-elősejtesnek, immunogénnek, valamint az endokrin-exokrin hibáról ADEX-nek (aberrantly differentiated endocrine exocrine) nevezték el.
    A négy típus daganatai annyira eltérnek egymástól, hogy a diagnózistól számított túlélési idő a pikkelyes típus esetében csak négy hónap, vagyis durván a fele a többi daganattípusénak. A tudósok szerint ennél is lényegesebb azonban, hogy a felfedezés új gyógymódokhoz vezethet.
    "Az eddigi legátfogóbb elemzés készült el a hasnyálmirigyrák kialakulásáról: megmutatja, mi az egyes típusok Achilles-sarka, ezzel azt is, hogy miféle kezelésekkel lehet felvenni ellenük a harcot" - magyarázta Andrew Biankin, a Glasgow-i Egyetem kutatója.
    A legtöbb beteg, akinél hasnyálmirigyrákot állapítanak meg, egy évnél is rövidebb ideig él ezután, mindössze egy százalékuk él a diagnózis után tíz évvel. A túlélési arányok évtizedek óta nem változtak, ezért nagy szükség volna az áttörésre ennek a nehezen kezelhető kórnak a gyógyításában - mondta Biankin, aki azt reméli, a hasnyálmirigyrák eltérő típusaihoz igazított gyógyszerek segíteni fognak a betegeken.
    A tudósok úgy vélik, az immunogén típusú hasnyálmirigyrák talán kezelhető az immunkezelések új generációjával, amelyek klinikai tesztjei már folyamatban vannak.

Baktérium is okozhatja a hasnyálmirigyrákot

Egyes baktériumfertőzésekben fedezte fel a rák legveszélyesebb fajtája, a hasnyálmirigy-daganat egyik okát egy amerikai kutatás.

Egyre több tanulmány hangsúlyozza a fertőzések, első sorban a gyomor és az íny betegségeinek szerepét a hasnyálmirigyrák kialakulásában. Ez a különlegesen veszélyes daganat az Amerikai Rákkutató Társaság becslései szerint 2013-ban mintegy 37 500 beteg halálát fogja okozni az Egyesült Államokban.

Rendkívüli veszélyessége ellenére a tudósok nem ismerik a főbb kiváltó okait, hiszen csak a megbetegedések 40 százaléka írható az ismert kockázati tényezők számlájára - idézi a Live Science tudományos portál a Carcinogenesis című szaklapban megjelent tanulmányt.

"A hasnyálmirigyrák a legrosszabb daganatfajta, amely embert érhet. Halálozási aránya a legmagasabb, 96 százalékos" - magyarázta Wasif Saif, a Bostoni Tufts Egészségügyi Központ gyomor- és béldaganatkutató programjának igazgatója. Az ismert kockázati tényezők közé tartozik a dohányzás, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, az alkoholizmus és a hasnyálmirigy gyulladása.

A providence-i Brown Egyetem Dominique Michaud epidemiológus vezette kutatócsoportja szerint a tudományos irodalom leginkább két bakteriális fertőzést hoz összefüggésbe a hasnyálmirigyrákkal. Az adatok arról tanúskodnak, hogy valószínűleg hajlamosabbak a hasnyálmirigyrákra a gyomorrák és a gyomorfekély kialakulását okozó Helicobacter pylori baktériummal fertőzött személyek, valamint a rossz szájhigiénés szokások következtében fellépő Porphyromonas gingivalis nevű ínyfertőzésben szenvedők.

"Számos elmélet igyekszik megmagyarázni, hogyan járulnak hozzá ezek a baktériumok a hasnyálmirigyrák kifejlődéséhez. Egyikük szerint a fertőzések testszerte gyulladást okoznak, amely szerepet játszik a hasnyálmirigyrákban" - fűzte hozzá Saif. Egy másik elmélet azt állítja, a baktérium-fertőzések az immunrendszerben indítanak el változásokat. Ha pedig a szervezet védekezése módosul vagy meggyengül, a test kevésbé tud ellenállni a ráknak.

A tanulmány szerint a hasnyálmirigyrák kockázati tényezői, a dohányzás, az elhízás és a cukorbetegség is tompíthatják az immunválaszt, kaput nyitva ezzel a lehetséges kórokozóknak.
"Nem új keletű elképzelés, hogy a baktérium-fertőzések kiválthatják a rák egyes fajtáit. Az elmúlt évtizedben többféle összefüggést tártak fel a tudósok" - hangsúlyozta Saif.

A hepatitis B és C vírusa a májrák egyik okozója, a méhnyakrák szorosan köthető a humán papillomavirus (HPV) okozta fertőzéshez, az orr és a torok daganatát összefüggésbe hozzák az Epstein-Barr vírussal.

A tanulmány szerint a bakteriális fertőzések és a hasnyálmirigyrák kapcsolatának megértése lehetővé teszi a daganat korábbi felismerést és kezelését is. A családtagok pedig segíthetnek, amikor az orvos arra hívja fel a beteg figyelmét, hogy változtasson életmódján, szokjon le a dohányzásról és javítson a szájhigiénés szokásain.

Az aszpirin csökkenti a hasnyálmirigyrák kockázatát

Havi legalább egy tabletta aszpirin használata csökkenti a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatát – hangzott el az Amerikai Rákkutatók szövetségének éves találkozóján, Orlandóban.

Dr. Xiang-Lin Tan (Mayo Klinika, Rochester) és munkatársainak 904 hasnyálmirigyrákban szenvedő beteg eredményeit hasonlították 1224 egészséges egyénhez. A betegek 55 évnél idősebbek voltak, és aszpirinre, nem-szteroid gyulladásgátlókra, valamint acetaminofenre vonatkozó szedési szokásaikról számoltak be egy kérdőíven.

A vizsgálat kimutatta, hogy havi legalább egy tabletta aszpirin mintegy 26 százalékkal csökkenti a hasnyálmirigyrák kialakulásának valószínűségét azokhoz képest, akik egyáltalán nem szedtek ilyen gyógyszert. A hatás szintén kimutatható volt abban a dózistartományban, amit a szívbetegek szednek megelőzés céljából. Ugyanakkor a szakértők ilyen jellegű összefüggést nem találtak hasonló összefüggést más nem-szteroid gyulladásgátlók, valamint acetaminofen esetén.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Ajánlott cikkek