További cikkek a Kardiológia rovatból

Inhalációs nanorészecskékkel a szívbetegségek kezeléséért

Olasz és német kutatók kifejlesztett egy olyan nanorészecskés inhalátort, ami szívbetegségek kezelésének új módját teszi lehetővé. A Science Translational Medicine folyóiratban megjelent közleményben a kutatócsoport leírta az inhalációs készítmény kifejlesztésének folyamatát és az állatkísérletek eredményét.

hirdetés

Az utóbbi években a nanorészecskéket továbbfejlesztették gyógyszermolekulák szállítására, ami így lehetővé teszi a különböző szervek és testrészek közvetlen kontakt kezelését. Ezeket a gyógyszereket általában orálisan vagy intravénásan alkalmazzák, de a kutatók szerint ezek az alkalmazási módok szívbetegségek kezelésében nem elég hatékonyak. Az új megközelítés viszont lehetővé teszi a molekulák inhalációs alkalmazását, és azok így gyorsabban eljutnak a szívizomba, ahol a cardiomyocyták felveszik a hatóanyagot, és ez által javul a szív működése.

A kutatócsoport egy csonthoz hasonló anyagból állította elő a nanorészecskéket, és olyan méretű kalcium-foszfát molekulákat hoztak létre, amelyek a szívizomszövetben fel tudnak szívódni, de ahhoz elég nagyok, hogy különböző hatóanyag molekulákat tudjanak szállítani. A hatóanyag ebben a kutatásban egy olyan gyógyszer volt, ami helyreállítja a kalciumcsatornák működését a szívizomsejtek felszínén, ami kritikus fontosságú a szív elektromos aktivitásának normalizálásának szempontjából.

A kutatók feltöltötték a nanorészecskéket a hatóanyaggal, majd diabéteszes cardiomyopathia jellegű szívelégtelenségben szenvedő egereknek és patkányoknak adták be a készítményt. Ezt követően a szívfunkciót a bal kamrai ejekciós frakció alapján értékelték. A beszámolójuk szerint a gyógyszeres kezelés előtt a szívbeteg kísérleti állatok szívműködése 17 százalékponttal rosszabb volt, mint az egészséges állatoké, a kezelés után viszont a szívfunkció 15 százalékponttal javult, ami megközelíti a teljesen egészséges állatok állapotát.

A kutatók ezt követően sertéseken is kipróbálták az új gyógyszeralkalmazási módot, különös tekintettel arra, hogy milyen gyorsan képes a hatóanyag akkumulálódni a szívizom szövetben. Ezek az eredmények is megfeleltek a kutatócsoport várakozásainak, így az új terápiás eljárás összességében jelentős javulást eredményezhet a konvencionális kezelési módokhoz viszonyítva.

A kutatás azt is igazolta, hogy a nanorészecskék semmilyen toxikus hatást nem váltanak ki a szívizom szövetben. Az új alkalmazási mód biztonságosságát további kutatásokkal fogják alátámasztani a humán vizsgálatok megkezdése előtt.

 

Michele Miragoli et al. Inhalation of peptide-loaded nanoparticles improves heart failure, Science Translational Medicine (2018). DOI: 10.1126/scitranslmed.aan6205

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Science Translational Medicine

MedicalExpress

Ajánlott cikkek