További cikkek a Allergológia rovatból

Kifejlesztették az első fűpollen-allergia elleni vakcinát

Világszerte körülbelül 400 millió ember szenved a pollenallergia különböző formáitól, ami a rhinitis mellett köhögéssel és súlyos légzési nehézséggel is járhat. A bécsi MedUni patifiziológiai intézetének kutatói egy új, fázis 2b vizsgálatban igazolták, hogy a szintetikusan előállított BM32 vakcina négy adagja legalább 25 százalékkal mérsékli az allergiás panaszokat az oltás utáni évben.

hirdetés

A kutatásban 180 beteg vett részt 11 európai vizsgálóhelyen.

A BM32-vel végzett immunterápia alapja egy innovatív, rekombináns peptidhordozó technológia, amely lehetővé teszi az injekciók számának szignifikáns csökkentését, és sokkal kevesebb mellékhatással jár, mint más immunterápiák.

A vakcinát és a szükséges antitesteket szintetikus úton állítják elő: első lépésben az allergénből kivonják a B-sejt reaktív peptideket, majd ezeket módosítva hordozófehérjékké alakítják, amelyek már nem kötődnek az allergén-specifikus IgE-hez.

„Ez a folyamat akárhányszor megismételhető, a vakcina megőrzi a hatásosságát és biztonságosságát, ez által a pollenallergiák kezelésének egy forradalmian új lehetőségét alapozza meg” – mondta a kutatás vezetője.

A résztvevők tünetei átlagosan 25 százalékkal javultak. A kutatást összefoglaló cikk szerzője szerint minél súlyosabbak az allergiás beteg panaszai, annál nagyobb mértékű a vakcina kedvező hatása.

A kutatók feltételezése szerint a tünetek még ennél nagyobb mértékben is enyhíthetőek, ha a vakcinációt több éven keresztül folytatják, és az oltás akár preventív céllal is alkalmazható lehet.

2019-ben tervezik a fázis 3 vizsgálat és egy párhuzamos gyermekvakcinációs vizsgálat elindítását, míg a vakcina forgalomba hozatali engedélye 2021-ben várható.

A BM32 hatásosságát értékelő kutatások ugyanakkor azt is alátámasztják, hogy a vakcina a hepatitis B kezelésében is hatékony lehet, valamint asthmás betegek kezelésében is kedvező hatású. A kutatócsoport ezen kívül a por-, parlagfű és állatszőr allergia kezelésében is lát lehetőséget a BM32 vakcina számára.

Verena Niederberger et al. Safety and efficacy of immunotherapy with the recombinant B-cell epitope–based grass pollen vaccine BM32, Journal of Allergy and Clinical Immunology (2018). DOI: 10.1016/j.jaci.2017.09.052

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

MedicalExpress

Ajánlott cikkek