Összefüggés pitvarfibrilláló betegek antikoaguláns terápiája és demencia kockázata között

Világviszonylatban kb. 40 millió betegnél igazolható demencia. 2008 évi felmérések adatai alapján a demens betegek becsült száma hazánkban 530-917 ezer fő. A nemzetközi prevalencia adatokat alkalmazva a magyarországi korcsoportos népességszámra azonban ennél kisebb értéket, 101 ezer fős demens populációt kapunk.

Az idős populációban a leggyakoribb ritmuszavar, a pitvarfibrilláció (PF), amely a stroke, a szívelégtelenség és a komorbid krónikus betegségek mortalitási és morbiditási kockázatát is növeli. A kognitív funkciókárosodások, a demencia és PF kapcsolata számos tényezővel igazolható.

Az alább ismertetendő, obszerváción alapuló tanulmány is bizonyítja, hogy az orális antikoaguláns (OAC) kezelés pitvarfibrilláló betegekben a demencia kockázatát csökkentheti. Warfarint szedők esetén általában rövidebb a terápiás tartományban (TTR) eltöltött idő, ez növeli a demencia előfordulását, ezzel szemben az újabb típusú, nem K-vitamin antagonista oralis véralvadásgátlók (NOAC-ok) előnyös farmakokinetikai tulajdonságaik, hatásosságuk és biztonságosságuk révén növelni tudják a TTR időszakot. A stroke prevencióra tervezett nagy NOAC vizsgálatok nem tértek ki arra a kérdésre, hogy a warfarinhoz képest van-e demenciakockázat -csökkentő hatásuk. Az alább ismertetett vizsgálatban nonvalvuláris PF betegek demenciakockázatát elemzik warfarin és NOAC (dabigatran, rivaroxaban és apixaban) antikoagulált, OAC-naiv, korábbi neurologiai betegségben nem szenvedő csoportokban, országos kohorsz alapján.

A tovább olvasáshoz belépés szükséges

A következő tartalom csak bejelentkezett felhasználók számára érhető el. Kérjük, lépjen be!