2013. május 25-étől hatályos a jogszabály a szakfelügyeleti rendszer átalakításáról

hirdetés

A Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) fenntartói feladatai mellett kiemelten fontosnak tartja a minőségi betegellátást. Akkor lehet újraépíteni az egészségügyi ellátás minőségügyi rendszerét, ha sikerül megváltoztatni a szemléletet: ha nemcsak a vezetők, nemcsak az egészségügyben dolgozók, hanem a lakosság is megérti a lényeget, és együttműködő partnerként tekintünk egymásra. Az a közös érdekünk, hogy a hibák őszinte, saját érdekből való feltárásával a lehető legkisebbre szorítsuk le ismételt előfordulásuk lehetőségét.

E cél érdekében a szakfelügyeleti rendszer átalakítása alapvetően az eddigieknél hatékonyabb feladatmegosztást célozza meg. A minőségértékelést végző szak-főorvosi és szakterületi vezetői hálózat kialakításával az egészségügyi szolgáltatók „hatósági tehertől” mentes, partnerségen alapuló minőségügyi támogatást és a munkájukra vonatkozó visszajelzést kaphatnak.

Az átalakulás lényege, hogy a rendszer kettéválik: a szigorúan hatósági ellenőrzési feladatok az Országos Tisztifőorvosi Hivatalhoz kerülnek; míg az egészségügyi tevékenység szakmai megfelelőségét vizsgáló szakmai munkát, az értékelést és a kapcsolódó minőségügyi támogató feladatokat a GYEMSZI végezné.

Az eddig háttérbe szoruló minőségfejlesztési feladat sikerességét csak egy alapjaiban eltérő, az érintetteket partnerként bevonó, támogató jellegű módszertan és speciális kommunikáció biztosíthatja, amely a hatósági eljárástól idegen. Feladatunknak tekintjük, hogy az egészségügyi intézményekben a minőség tekintetében a potenciális hibák előfordulását megelőzni kívánó szemlélet alakuljon ki, és az ellátási színvonalat és minőséget szisztematikusan javító intézkedések kerüljenek előtérbe.

A minőségügyi szak-főorvos, illetve szakterületi vezető, együttműködve a szakterülete szerint illetékes szakmai kollégiumi tagozattal

- képviseli és közvetíti szakterületén a minőségügyi alapelveket és követelményeket

- részt vesz a szakmai irányelvek előkészítésében és fejlesztésben

- kockázatelemzési tevékenységet végez

- közreműködik a betegbiztonsági, illetve egészségügyi ellátási problémák kivizsgálásában

- jelzi az ellátás szakmai minőségét és a betegbiztonságot érintő problémákat, és rendszerszintű beavatkozást igénylő ügyeket (az ellátás szakmai minőségét és a betegbiztonságot veszélyeztető helyzeteket)

- közreműködik a minőségügyi célú adatgyűjtésekben, klinikai auditokban és helyszíni minőségügyi – értékelésekben

A minőségértékelési rendszer állandó megbízású minőségügyi szak-főorvosokból, ill. szakterületi vezetőkből jön létre, minden szakterületen, földrajzi felosztás nélkül. Szükség esetén munkájukat a feladatnak megfelelően összeállított, eseti megbízás alapján dolgozó munkacsoport is segíti. Az állandó státusú szak-főorvosok, szakterületi vezetők kiválasztás pályázat útján történik, számukra a GYEMSZI rendszeres módszertani képzést nyújt. A pályázati kiírás már megtalálható a GYEMSZI honlapján: http://www.gyemszi.hu/site/index.php?mid=411&lang=hu.

Szerző:

PHARMINDEX Online