A sikerrel azonosított mechanizmusok előrelépést jelenthetnek a gyakori idegrendszeri betegségek kialakulásának megértésében.
Az országos kampány célja tehát, hogy a következő három évben minél több ember megismerje a stroke tüneteit a megfelelő időben történő ellátásért.
Ez a teszt már a tünetek megjelenése előtt kimutatja az Alzheimer-kórt.
Az Egyesült Királyság tudósai 1,6 millió, emberi agyról készült felvételhez kaptak hozzáférést, ezek segítségével a demenciát nagyon korán felismerő mesterséges intelligenciát lehet kifejleszteni.
A Belügyminisztérium ígéri, hogy az újszülöttek SMA-szűrésének finanszírozását 2025-ben is biztosítják.
A vérvizsgálat 90 százalékos pontossággal tudja azonosítani az Alzheimer-kórt a memóriaproblémákkal küzdő betegeknél.
A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) engedélyezte az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló Leqembi forgalomba hozatalát.
A 13 éves beteg koponyájába tavaly októberben ültették be az eszközt, és a gyermek korábban súlyos, naponta néha több százszor visszatérő rohamainak száma azóta 80 százalékkal csökkent.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala jóváhagyott egy új hatóanyagot, amely a kutatási eredmények szerint lassítja az Alzheimer-kór lefolyását.
A kutatással azt akarták kideríteni, hogy milyen kóros hatással lehetnek az agyba bekerülő immunsejtek az idegsejtekre.
Egy 2024 februári tanulmány szerint a KIBRA nevű fehérje aktiválása képes helyreállítani a szinaptikus plaszticitást és megakadályozni a memóriazavarokat tauopátiás állatmodellekben. Ez az áttörés új lehetőségeket nyithat a neurodegeneratív betegségek (például az Alzheimer-kór), terápiájában.
Új kutatási eredmények tíz éven belül akár gyógyíthatóvá, de legalábbis lassíthatóvá tehetik az ALS leggyakoribb változatát.
A migrén az egyik leggyakoribb és leginkább életminőséget rontó elsődleges fejfájásbetegség, amely világszerte emberek millióit érinti. Jelen szemle részletesen bemutatja a migrén típusait, patomechanizmusát és a legújabb migrénellenes hatóanyagokat.
A stroke-on átesettek számára a mindennapi rutint visszanyerni, önálló életvitelt folytatni hatalmas kihívást jelent. Ebben segít a videósorozat.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága jóváhagyta a Lenmeldy-t, az első, FDA által engedélyezett génterápiát, amely tünet előtti késői csecsemőkori, tünetmentes korai juvenilis vagy korai tünetekkel járó korai juvenilis metakromatikus leukodystrophiában (MLD) szenvedő gyermekek kezelésére javallott.
A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (angol rövidítéssel HCEMM) szegedi Neuron Fiziológia és Terápia kutatócsoportja szerint az idegsejtek hatékonyságromlása okozza a mozgás és gondolkodás lassulását öregkorban.
Az Alzheimer-kór és az epilepszia erősítik egymást, az MTA egyik Lendület kutatócsoportja most kiderítheti, hogyan.
A toferszen hatóanyagú injekció a szuperoxid-dizmutáz 1- (SOD1-) gén mutációjával összefüggő amyotrophiás lateralsclerosisban (ALS) szenvedő felnőttek kezelésére javallott.
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Neuroregenerációs Laboratóriumában azt vizsgálják a kutatók Nógrádi Antal professzor vezetésével, miként tehető hatékonyabbá a gerincvelő-sérülés gyógyítása az mRNS-technológia alkalmazásával.
Az azonosított idegsejtek kulcsszerepet játszanak abban, hogy az emlősök képesek legyenek tanulni az őket ért negatív élményekből.
Egereken végzett új kutatások eredményei betekintést nyújtanak abba, hogy mi történik molekuláris szinten, ami a cukorbetegeknél Alzheimer-kór kialakulását okozhatja.
Részletes keresés
A PHARMINDEX Zsebkönyv legújabb, 2024/2-es kiadása hamarosan megjelenik, most megrendelhető!
A PHARMINDEX Mobil alkalmazás a PHARMINDEX adatokon alapuló gyógyszer-információs tudástár Androidra és iOS-re.
A PHARMINDEX Plus telepíthető, frissíthető, szabadon hordozható gyógyszer-információs tudástár.
Zárja be a képet koppintással, vagy használja a vissza gombot!