50 százalékkal csökkenti a cardiovascularis események relatív kockázatát a Firmagon®(degarelix) az LHRH-agonistákhoz képest, a szív-érrendszeri betegségben szenvedő prosztatarákos pácienseknél

Egy, az Európai Urológus Szövetség hivatalos folyóiratában, a European Urology hasábjain közzétett tanulmány szerint az általánosan használt LHRH-agonistákhoz viszonyítva a GnRH-antagonista degarelix (Firmagon®) felére csökkenti a cardiovascularis (CV) események és halálozás kockázatát már fennálló szív-érrendszeri betegség esetén. A tanulmány összesen 2328 prosztatarákos férfi adatait elemezte 6 prospektív, randomizált vizsgálatból.(1)

hirdetés

„Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint az előrehaladott prosztatarákos betegek körében nem maga a daganat, hanem a cardiovascularis betegségek a korai mortalitás fő okai (2)” – mondta el Dr. Jan Nilsson, a Lund Egyetem Klinikai Tudományok Intézetének munkatársa, a tanulmány társszerzője. „Kardiológusként szeretném felhívni az urológusok figyelmét arra, hogy a kezelés kiválasztásakor vegyék figyelembe a cardiovascularis kockázatokat is. Az olyan tanulmányok, mint a mostani, segítenek nekünk ebben.”

A „Cardiovascular Morbidity Associated with Gonadotropin Releasing Hormone Agonists and an Antagonist” (Gonadotropin releasing hormon agonistákkal és egy antagonistával összefüggő cardiovascularis morbiditás) címmel megjelent tanulmány szerint a vizsgálat kezdetén szív-érrendszeri betegségben szenvedő férfiak körében a degarelixkezelés során szignifikánsan kevesebb cardiovascularis (CV) esemény és halálozás (6,5%) fordult elő, mint az LHRH agonista terápián lévők csoportjában (14,7%). A Cox proporcionális kockázat modell alapján az LHRH agonistákhoz képest a degarelix-kezelés első évében 56%-kal csökkent a cardiovascularis események és halálozás kockázata (CI 0,26-0,74, p=0,002). Az abszolút kockázatcsökkenés az első évben 8,2% volt.

Azon férfiak körében, akiknél korábban nem állt fenn CV betegség, nem mutattak ki változást sem a halálozás, sem a CV események előfordulásának tekintetében. Csak a mérsékelt alkoholfogyasztás és a kezdeti alacsony tesztoszteronszint jelezte előre a cardiovascularis események vagy a halálozás csökkent kockázatát.

Az elemzésbe bevont 6 prospektív randomizált vizsgálatban a daganatos betegeket véletlenszerűen sorolták be androgén-deprivációs kezelésben (GnRH antagonista degarelix formájában, 1491 fő), és LHRH agonista terápiában részesülő (458 fő kapott goserelint, 379 fő leuprorelint) csoportokba. A páciensek 72%-a egy éven át kapta a kezelést, a többiek 3-7 hónapon át. Mindkét csoportban hasonló volt az egyéb tulajdonságok, pl. a sztatinszedés, a hypertonia, a diabetes, a koleszterinszint és az anamnesisben szereplő CV betegség előfordulása. A CV események elemzésekor a bármilyen okból bekövetkező halálozást, illetve az alábbi kategóriákba tartozó CV eseményeket vették figyelembe: artériás embólia/thrombosis, cerebrovascularis vérzés/ischaemia, myocardialis infarctus, továbbá egyéb ischaemiás szívbetegség.

„Az androgén-deprivációs terápiák fontos szerepet játszanak a prosztatarákos férfiak kezelésében” – nyilatkozta Dr. Laurence Klotz, a Torontoi Egyetem Urológiai Tanszékének munkatársa. „Ahogy minél szélesebb körben elterjednek és egyre hosszabb ideje alkalmazzuk ezeket, egyre többet tudunk arról, mit tehetnénk még a betegekért a daganat kezelésén túl. Ez az elemzés betekintést nyújt abba, hogyan tudjuk hatékonyan megőrizni az androgén-deprivációs terápiában részesülők cardiovascularis egészségét – különösen korábban már fennálló szív-érrendszeri betegség esetén.”

A szerzők megjegyezték, hogy a prospektív, randomizált vizsgálatok post-hoc elemzése hipotézis-felvetésként értelmezendő és szükség van további vizsgálatokra.

A Firmagont 2009-ben engedélyezték az Európai Unióban előrehaladott hormondependens prosztatarák kezelésére. Napjainkban több mint 40 országban van forgalomban, köztük Magyarországon is.

A Firmagonról (degarelix)

A Firmagon kémiai jellemzőiben és hatásmechanizmusában is eltér a hagyományos hormonális terápia gyógyszereitől. Mély subcutan injekcióként adva a Firmagon gyorsan csökkenti a tesztoszteronszintet, mivel direkt, kompetitív módon gátolja a hypophysis GnRH-receptorait. A receptorok gátlása szuppresszálja a luteinizáló hormon és a folliculus stimuláló hormon felszabadulását, ezáltal 3 napon belül a kasztráció szintjére csökken a tesztoszteron szintje. A prosztatarák növekedéséhez tesztoszteronra van szükség, így a hormonszint csökkentése lelassítja a daganatos sejtek növekedését.

Klinikai kísérletek során a Firmagon gyorsan és tartósan csökkentette a tesztoszterontermelést. (3,4,5)

A Firmagon hosszú távon a PSA-szint növekedését is gátolja. (6)

A klinikai vizsgálatok során a Firmagon jól tolerálhatónak bizonyult. Gyakori mellékhatásként hőhullámokat, az injekció helyének fájdalmát és kivörösödését, testsúlynövekedést, nasopharyngitist, fáradtságot és hátfájdalmat jelentettek. (5,7)

A prosztatarákról

A nyugati világban a prosztatarák a leggyakoribb rákfajta a férfiak körében (8)és egyes országokban második helyen áll a daganatos halálozások között. (9) Európában évente 300 ezer új esetet fedeznek fel, (10) világszerte 670 ezer férfinél diagnosztizálják a betegséget. Magyarországon évente 3500-4000 páciensnél fedezik fel a prosztatarákot. További információkért és a prosztatarákkal kapcsolatos hírekért keresse fel a Ferring www.ProstateCancerLiving.com oldalát.

A Ferringről

A svájci székhelyű Ferring Pharmaceuticals a biológiai gyógyszerek kutatásorientált specialistája. A cég a fertilitás, az urológia, a gasztroenterológia és az endokrinológia területén fejleszt és értékesít innovatív gyógyszereket. A Ferringnek 55 országban van leányvállalata és több, mint 100 ország piacán van jelen. Ha szeretne többet megtudni a Ferringről és termékeiről, látogassa meg a www.ferring.com oldalt.

(X)

References:

1 Peter C. Albertson et al. Cardiovascular Morbidity Associated with Gonadotropin Releasing Hormone Agonists and an Antagonist European Urology, Volume 65, Issue 3, Pages 565-573. Available at: http://dx.doi.org/10.1016/j.eururo.2013.10.032

2 Conteduca V, DiLorenzo G, Tartaron A, Aita M. The cardiovascular risk of gonadotropin releasing hormone agonists in men with prostate cancer. An unresolved controversy. Critical Reviews in Oncology/Hematology 2013; 86:42-51

3 Klotz L et al. BJU Int 2008; 102:1531-1538

4 Firmagon (degarelix). Summary of product characteristics. July 2013

5 Tombal B et al. Eur Urol 2010; 57:836-42

6 Crawford ED et al. J Urol 2011;186(3):889-897

7 Van Poppel H et al. Abstract (23.) Euro Urol Suppl 2007;6(2):28

8 University of Iowa Hospitals and Clinics. Available at: http://www.uihealthcare.com/topics/medicaldepartments/urology/prostatecancer/index.html [Accessed 08 March 2013]

9 American Cancer Society. Available at: http://www.cancer.org/docroot/cri/content/cri_2_4_1x_what_are_the_key_statistics_for_prostate_cancer_36.asp[Accessed 08 March 2013]

10 Male Cancer.org. Available at: http://www.malecancer.org/nnm/abouts/leaflets [Accessed 08 March 2013]

Szerző:

PHARMINDEX Online