A Corvin-lánc kitüntetettjei között - Vizi E. Szilveszter professzor

hirdetés

Ez évben Corvin-lánc kitüntetésben részesült mások mellett Vizi E. Szilveszter Széchenyi Nagydíjas orvos, agykutató, egyetemi tanár és akadémikus. Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának életrajza:


Vizi E. Szilveszter 1936. december 31-én született Budapesten.


Pécsett kezdte az orvosi egyetemet, azonban az 1956-os forradalom idején kifejtett tevékenysége miatt eltanácsolták, ezért a fővárosban folytatta tanulmányait. 1961-ben végzett a Budapesti Orvostudományi Egyetemen, a diploma megszerzése után az egyetem tanársegédje lett. 1967-ben vette át adjunktusi, 1974-ben egyetemi docensi, 1977-ben egyetemi tanári kinevezését.


1981-től a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézetének tudományos igazgatóhelyettese volt, 1989 és 2002 között főigazgatóként irányította az intézményt. 1985-ben az MTA levelező, 1990-ben rendes tagja lett. 1996-ban az MTA alelnökévé választották, 2002 és 2008 között a tudományos köztestület elnökeként tevékenykedett.


Kutatási területe a központi és perifériás idegrendszer ingerület-átvitelének fiziológiai szabályozása és gyógyszeres befolyásolhatósága. Kutatási eredményeit több mint négyszáz tudományos publikáció (köztük könyvek) szerzőjeként, illetve társszerzőjeként tette közzé. Egyik tanulmánya Citation Classic, a tudományterület egyik legidézettebb munkája lett. Tudományos eredményei a gyógyszergyártásban is hasznosultak.


Kutatómunkája mellett fontosnak tartja a jövő orvosnemzedékének nevelését is, célja, hogy megtanítsa a fiatalokat a tudományos gondolkodásra. Iskolateremtő tanári tevékenységének sikerességét jelzi, hogy tanítványai közül 14-en lettek egyetemi tanárok a világ különböző pontjain.


Nevéhez olyan kiemelkedő tudományszervező és -népszerűsítő kezdeményezések is köthetők, mint a nemzetközi tudóstársadalom budapesti találkozójának és eszmecseréjének helyet adó Tudomány Világfórumának (World Science Forum) megrendezése, illetve a Mindentudás Egyeteme televíziós ismeretterjesztő műsor elindítása. A tudományos ismeretek népszerűsítésének

szolgálatában 2000 óta a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) elnökeként is tevékenykedik.


Úttörő jellegű munkásságát, kutatási eredményeit világszerte elismerik, külföldi akadémiai tagságok, díszdoktori címek jelzik nemzetközi megbecsültségét. Számos külföldi és hazai kitüntetés birtokosa: 1998-ban a Galileo Galilei-díjat (Olaszország), 2002-ben a japán császár által adományozott The Order of the Sacred Treasure kitüntetést vehette át. Hazai elismerései közül kiemelkedik a Széchenyi-díj (1993), a Prima Primissima díj (2003), illetve a 2012-ben adományozott Széchenyi Nagydíj.

Szerző:

PHARMINDEX Online