A demencia gyógyítása: hiú remények?

Szeptember 11-12-én a gyógyszeripar és biotechnológia ipar képviselői a Global Action Against Dementia kongresszus keretében találkoztak akadémiai kutatókkal és politikusokkal. Mindez a tavalyi "G8 Summit on Dementia" rendezvényt követően történt, amely igen ambíciózus célként a demencia 2025-re való felszámolását, pontosabban gyógyítását tűzte ki maga elé, legfontosabb feladatnak az akadémiai kutatók és az ipari források szoros együttműködését megjelölve.

hirdetés

E rendezvénnyel egyidejűleg, a brit King's College London és London School of Economics kutatói azt hangsúlyozták, hogy a realitás jelenleg a demenciával való együttélés. Becsléseik szerint Nagy-Britanniában, a 65 év felettiek korcsoportjában 7,1% a demens betegek aránya, (816 ezer fő), de mintegy 42 ezer fiatalabb személy is demenciás. A demencia kezelésének költsége Nagy-Britanniában évi 26,3 milliárd GBP, ennek jelentős részét teszi ki a szociális gondozás (22%), és mintegy 670 ezer szociális munkás is működik a demens betegek kezelése terén (44%).

Az Alzheimer's UK jelentés szerint a demens betegek 42%-ának rossz az életminősége, és 2/3 részük egyes területeken diagnózisra sem kerül, kormányzati szintű terv készül 2016-ra, hogy a kezelés éves költségei nem haladhatják meg a fejenként 72 ezer GBP-t, és ez nem tartalmazza a megélhetés költségeit. Ha a britek, amely a legmagasabb jövedelmű nemzetek egyike, nem tud ennél jelentősebb hozzájárulást adni a demencia gondozásához, ellátásához, mi várható akkor alacsony, és közepes jövedelmű országok esetén, ahol a világ demens betegeinek 62%-a él?

Mindennek fényében a fent mondott ambíciózus célok a demencia gyógyításával kapcsolatosan meglehetősen felhőkakukkvárnak látszanak… Ami realizálhatónak tűnik: a kognitív, szellemi hanyatlás kismértékű csökkentése, főként a betegség korai stádiumában, és ez sem lesz korábban elérhető, mint 10 éven belül. Természetesen a módosítható kockázati tényezőkön lehet és kell is változtatni, mint pl. a fizikai aktivitás (hiánya).

Meg kell ismerni a betegség ma még kevéssé feltérképezett biológiai alap-mechanizmusait. A kutatási alapokat illetően a demencia igencsak lemarad egyéb krónikus betegségek mögött, egy példa: az USA-ban az idei év 666 milliárdos egészségügyi költségvetéséből (NIH-adat) összesen 30 milliárd jut a demenciával kapcsolatos bármilyen tevékenységre. A demencia gyógyítása széles körben elérhető gondozás, és megfelelő megelőzés nélkül szinte lehetetlennek tűnik.

További információ:
Dementia UK report http://www.alzheimers.org.uk/dementiauk

Szerző:

PHARMINDEX Online