A deutériummegvonás nemzetközi tudományos térhódítása

A magyar rákkutatás jelentős szakmai elismerése: a stockholmi Karolinska Intézet munkatársai nemzetközi szakemberek, elismert tudósok mellett magyar kutatók tudományos eredményeit is közreadják az általuk szerkesztett, most megjelenő szakkönyvben. A könyv korszerű áttekintést ad a daganatos sejtek anyagcseréjéről, biokémiai eredményekkel támasztja alá és magyarázza a jelátviteli folyamatokat a tumor anyagcsere-hálózatában.

hirdetés

A Springer-Verlag kiadásában megjelenő kiadványt olyan tudósoknak szánják, akik a daganatsejt- és molekuláris biológia, a gyógyszer- és diagnosztikai fejlesztések területén dolgoznak, valamint klinikai orvosok és onkológusok számára. (http://www.springer.com/biomed/cancer/book/978-3-7091-1823-8)

A közeljövőben fog megjelenni a stockholmi Karolinska Intézet munkatársai – Jolanta Kinga Mazurek és Maria Shoshan – szerkesztésében a daganatos sejtek metabolizmusával foglalkozó, gyógyszerfejlesztő kutatóknak, klinikusoknak és onkológusoknak összeállított könyv a Springer-Verlag, Wien gondozásában (S. Mazurek, M. Shoshan (eds.), Tumor Cell Metabolism, ISBN 978-3-7091-1823-8).

Ennek záró fejezetét (Célzott 13C-mal jelzett anyagcsere összefüggések gyógyszer-hatástani alkalmazásai/Targeted 13C-Labeled Tracer Fate Associations for Drug Efficacy Testing in Cancer) Boros G. László, a Kaliforniai Egyetem (Los Angeles) professzora állította össze. A társszerzők között olyan intézmények munkatársai szerepelnek, mint az Arizonai Egyetem Rákközpontja, az amerikai Food and Drug Administration (FDA), a Szegedi Egyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központja és rangidős szerzőként dr. Somlyai Gábor biológus, a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. vezető kutatója.

A deutériummegvonás vonatkozásában a hírnek és a szakmailag mértékadó könyvfejezetnek azért van kiemelt jelentősége, mert Boros professzor módszerével* vizsgálták a deutériummegvonás hatását is különböző daganatos sejtvonalakban. A vizsgálatban markáns biokémiai változásokat tapasztaltak, a Somlyai Gábor (HYD) és Boros G- László (UCLA) nevével fémjelzett közös kutatások eredményei a daganatgyógyászat jövője szempontjából kiemelkedő jelentőségű adatokkal pontosítják azt a biokémiai mechanizmust, amelyen keresztül a deutériummegvonás daganatellenes hatása megvalósul.

Ez egyben azt is jelenti, hogy az FDA által is elfogadott és alkalmazott módszer segítségével nyert igazolást a D-megvonás daganatellenes hatása. Új fejlemény továbbá, hogy Dr. Randy Schekman, az eLife open-access tudományos folyóirat Nobel-díjas (2013) főszerkesztője, Dr. Charles Sawyers, a New York-i Memorial Sloan Kettering’s Onkológiai Központ és a Howard Hughes Medical Institute igazgatójának ajánlására (ISRA-eLife-04709) a csökkentett deutériumtartalmú víz randomizált klinikai vizsgálatát (conventional randomization procedure) tartja szükségesnek a már megalapozott kutatási eredmények klinikai alkalmazhatóságának megállapítására.

Dr. Boros G. László vizsgálati módszere

A módszer jelzett cukormolekulák nyomon követésére épül, segítségével követni lehet a nehéz szén- vagy hidrogénatomok útját az anyagcserében, ezáltal közel 3000 anyagcsere-folyamat termékeit lehet „megjelölni” egy órán belül, a változások mérhetők. A módszer alkalmazásával feltérképezhető a sejtek pontos működése, összehasonlítható az egészséges és a beteg sejtek anyagcsere-profilja. A daganatos sejtekre jellemző anyagcsere-utak részletes ismerete hozzásegít bennünket ahhoz, hogy a kóros folyamatokat gátoljuk.

A módszer alkalmazásával nyert eredményeket először 2006-ban mutatta be Boros professzor és Somlyai dr. a Metabolomics Society Harvard Egyetemen megrendezett kongresszusán Bostonban, idén pedig az Amerikai Rákkutatók Szövetségének (AACR) éves kongresszusán, a világ legjelentősebb rákkonferenciáján.

A magyar kutatók tudományos eredményeit tartalmazó fejezet

Ez a rész azt a legújabb metabolomikai módszert ismerteti, amelyet az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) és a HYD is használ kutatásai és gyógyszervizsgálatai céljára. A módszer jelentőségét jelzi, hogy az FDA gyógyszerhatástani kutatási központja olyan eljárásként használja a UCLA, SiDMAP és HYD közös kutatási módszerét, mely megbízhatóan jelzi egy-egy potenciális gyógyszerjelölt vagy étrendi kiegészítő terápiás hatékonyságát, ami izobolomika-ként (isobolomics) van azonosítva (DOI 10.1007/s11306-014-0716-0).

Szerző:

PHARMINDEX Online