A felnőttkori Clostridium difficile fertőzés kezelése (metaanalízis)

2000 óta a C. difficile fertőzés (CDI) incidenciája és súlyossága emelkedő tendenciát mutat. A közlemény célja volt a felnőtteken előforduló CDI diagnosztikájának és terápiájának részletes retrospektív elemzése.

hirdetés

Módszerek

Adatforrások: az Ovid MEDLINE és a Cochrane adatbázisok, ahol kulcsszóként a felnőttkori CDI diagnosztikája és terápiája került megadásra. Az 1978 január – 2014 október 31 közötti időszakban megjelent publikációkat válogatták, figyelembe véve, hogy a tanulmányok terápiás irányelvek, szisztematikus áttekintések (review) vagy metaanalízisek voltak-e. 4682 közlemény közül végül 196 került kiválasztásra, melyek közül a legjellemzőbbnek tekinthető 116 publikáció elemzése történt meg. Prioritást kaptak a klinikai vizsgálatok, a nagyméretű megfigyeléses vizsgálatok, és az újabban publikált közlemények.

Eredmények

A laboratóriumi tesztek nem tudnak különbséget tenni a tünetmentes kolonizáció és a tünetekkel járó C. difficile fertőzés között. A diagnosztikus megközelítés komplex, a meglévő nagyszámú tesztelési stratégia miatt. A legjobb megközelítést adó többlépcsős (multistep) algoritmusú PCR (polymerase chain reaction) a toxin gének, vagy az egyfázisú PCR a székletminták elemzésére. Multistep esetén: a szenzitivitás 0,68-1,00, a specificitás 0,92-1,00; egyfázisú vizsgálatban: szenzitivitás 0,86-0,92, specificitás 0,94-0,97.
Terápiás módszerek: jelenleg a vancomycin és a metronidazole az elsővonalbeli kezelési lehetőségeink a legtöbb esetben, bár súlyos vagy szövődményes CDI eseteiben a metronidazole sem volt eredményes. Újabb eredmények szerint súlyos CDI esetén metrodnidazole mellett 66,3%, vancomycin adásakor pedig 78,5% az eredményesség. Újabb terápiás fegyverek: a fidaxomicin, amellyel a vancomycinhez hasonló eredményesség nyerhető, alacsonyabb kiújulási arányok mellett (fidaxomicin: 15,4% vs vancomycin, 25,3%; P=0,005), valamint a széklet-(mikrobióta) transzplantáció, ahol a válaszadás aránya rekurrens CDI mellett is 83%-94%.

Következtetés

CDI esetén csak a tünetekkel járó fertőzés mellett javasolt a diagnosztikus tesztet elvégezni. A kezelési stratégia a betegség súlyosságán alapul, valamint azon, volt –e korábban CDI a betegnél, és milyen a kiújulás kockázata. Súlyos és szövődményekkel járó CDI esetén vancomycin az első választandó kezelési mód (kiegészítő kezelés mellett v. anélkül). Középsúlyos esetekben metronidazole alkalmazható. A fidaxomicin a rekurrens, vagy a kiújulás nagy kockázatát hordozó CDI esetén javasolt. A fecalis transzplantáció rekurrens CDI esetén hatásos lehet, primer és súlyos CDI esetében még nem rendelkezünk vizsgálati eredményekkel.

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2091993

Szerző:

PHARMINDEX Online