A génterápia előzetes eredményei örökletes haemophilia esetén

hirdetés

Haemophilia B-ben szenvedő betegek esetén szignifikáns terápiás eredményt értek el a St. Jude Children's Research Hospital kutatói által kifejlesztett génterápia segítségével. A klinikai vizsgálat a londoni University College-ban történt.

A 6 betegen végzett vizsgálat volt az első, amelyben génterápiát alkalmaztak e súlyos, fájdalmas vérzési epizódokkal jelentkező, örökletes betegségben. Az I fázisú klinikai vizsgálat eredményeit a NEJM december 10-ei online száma közölte. A kutatási eredményeket az American Society of Hematology San Diego-i kongresszusán is bemutatták, december 11-én.

4 vizsgált (önkéntesen jelentkezett) beteg esetén abba lehetett hagyni a sikeres génterápiát követően a vérzést gátló fehérjetartalmú injekciók adását, és nem is lépett fel spontán vérzés. Néhányan (a kuriózum kedvéért) még maratonisták is voltak, akik korábban – a génterápia előtt – ezt csak igen bonyolult módon tudták megoldani. Az önkénteseket a londoni Royal Free Hospital-ban kezelte Dr. Edward G.D. Tuddenham, a véralvadás jeles angol szekértője, és a vizsgálat egyik társszerzője.

"A haemophilia B potenciálisan az életet veszélyeztető kórkép, épp ezért a génterápia hatalmas mérföldkőnek számít e tekintetben. Elképzelhető a továbbiakban klinikai vizsgálat a haemophilia A, egyéb fehérje- és májbetegségek esetén, és pl. cystás fibrosisban is.” – említi Dr. Amit Nathwani, a UCL Cancer Institute, Royal Free Hospital munkatársa.

E vizsgálatban az adeno-asszociált (AAV) 8 vírust alkalmazták, mint vektort a Faktor IX-el kapcsolatban, további genetikai anyagnak a májba szállítása céljából. Az AAV8 azért került kiválasztásra, mert vírus ugyan, de az emberi szervezetben fertőzőképessége csekély, és nem épül be a humán DNS-be. A vizsgálat alanyai a génterápiát megelőzően nem részesültek immunsuppressiv kezelésben.

Módszer: minden beteg egyszeri, iv. infúziós kezelésben részesült a fenti vektor hatóanyaggal. Két beteg esetén dóziseszkaláció is történt. A kezelés után a Fakotr IX szintje minden betegen emelkedett, (a kezelés előtti normál -1%-ról, normál + 2-12%-ra).

„A Faktor IX-szint jelentősebb mértékben azon betegeken emelkedett, akik az AAV8 legnagyobb dózisát kapták. Ez az 1-2…%-os emelkedés egyébként kicsinek tűnik, de drámai változást eredményez: jelentős mértékben csökken a vérzéses epizódok száma, tehát jelentősen javul az életminőség.” – jelzi Dr. Andrew Davidoff, a St. Jude Hospital sebészeti osztályának vezetője.

A résztvevők egyike esetén a génterápia után rövidtávú szteroid-kezelés vált szükségessé, mivel a májenzim-értékek emelkedtek, egyéb tünet nem jelentkezett.

A kutatók szerint a vektorral szembeni immunválasz triggereli az emelkedettebb májenzim-szintet. Hasonló észlelés már korábban is volt, egyéb génterápiák alkalmazása kapcsán.

Szerző:

PHARMINDEX Online