A Magyar Pszichiátriai Társaság stratégiai javaslatai

hirdetés

A Magyar Pszichiátriai Társaság stratégiai javaslatai a pszichiátriai ellátást és a pszichiátria jövőjét illetően

1. A WHO Európai Irodájának elemzése (Matt Muijen, a WHO Európai Irodájának Programmenedzsere által 2013 januárjában ismertetett adatok), az ÁSZ 2012-es jelentése, valamint a korábbi ombudsmani nyilatkozatok alapján megállapítható, hogy a hazai pszichiátriai ellátás a személyzet számát és a tárgyi feltételeket illetően jelentősen elmarad a nemzetközi elvárásoktól és a hasonló fejlettségű országok tényadataitól.

2. A hazai pszichiátriai rendszernek a fekvő- és járóbetegellátás együttműködésén kell alapulnia. A pszichiátria fejlődése szükségessé teszi a Pszichiátriai Gondozók egyre hangsúlyosabbá tételét, azonban ez a forma jelenleg súlyos humán erőforrás és finanszírozási nehézségekkel küzd. Az ambuláns ellátásban fontos szerepe lehet a közösségi pszichiátriának, de jelenleg hazánkban ennek csak a szociális oldala működik. Néhány jó példától eltekintve (pl. Forrás Ház, Veszprém) a közösségi jellegű ellátásban az egészségügyi oldal hiányzik, elsősorban forráshiány és a jogi szabályozás hiánya miatt. Szükségesnek tartjuk az egészségügyi és szociális ágazat szakmai konszenzuson alapuló együttműködését a közösségi pszichiátriai megvalósításában. Meg kell teremteni ezen a területen a jogi kereteket és a finanszírozási alapokat. A Pszichiátriai Gondozók megerősítése elengedhetetlenül szükségessé teszi a biztonságos működésükhöz a személyi és anyagi feltételek biztosítását. Indokoltnak tartjuk, hogy a gondozókhoz lehetőleg közvetlenül kapcsolódjon nappali kórház, és kiemelt szerepük legyen a közösségi ellátóhelyek irányításában. A pszichiátriai betegek ellátásában meg kell találni a magánszolgáltatók helyét.

3. A minden szinten hiányos pszichiátriai ellátórendszer további sérüléseinek megelőzése érdekében a jelenleg működő pszichiátriai intézeteket (fekvő és járó egyaránt) nem szabad megszüntetni a szakma vezető testületeivel való előzetes konzultáció és hatástanulmányok nélkül, és a megszüntetendők helyébe megfelelő színvonalú szolgáltatás létrehozása elengedhetetlen.

4. A kormány határozata értelmében szükséges az új országos intézet (OPAI) beindítása, melynek feltételei a Nyírő Gyula Kórházban készen állnak. Ez segíti a negatív folyamatok megállítását és nélkülözhetetlen a fejlesztés érdekében.

5. A progresszív ellátás rendszerében sürgősen létre kell hozni azokat a hiánypótló szolgáltatásokat, amelyek a rendszerből évtizedek óta hiányoznak (pl. forenzikus pszichiátria, high-security, szexuálmedicina, terápiarezisztens kórképek, pszichiátriai belosztály, pszichoonkológia, stb). Meg kell találni ezen szolgáltatások megfelelő helyét, és szükséges számát a hazai egészségügyben. Felmerülhetnek olyan specifikus szolgáltatások, amelyekből országosan legfeljebb egy, sőt, amelyben országon kívüli centrumban is gondolkodhatunk.

6. Támogatjuk a Norvég Alap által biztosított pénzforrásból létrehozandó Lelki Egészség Központok (LEK) létesítését, amelyeknek részben az elsődleges, kisebb részben a másodlagos prevencióban lesz helye. A szakma javaslata szerint ezeket a központokat klinikai szakpszichológusok vezessék.

7. Kiemelt feladat a pszichiátria társadalmi és orvos-szakmai megítélésének javítása a pszichiátriai betegek destigmatizációja és rehabilitációja érdekében.

Budapest, 2013. 03. 05.

Aláírásukkal hitelesítik a Magyar Pszichiátriai Társaság Elnökségének tagjai:

Dr. Lehóczky Pál Prof. Dr. Kurimay Tamás Dr. Molnár Károly

Dr. Nagy Enikő Éva Dr. Osváth Péter Dr. Purebl György

Prof. Dr. Bitter István Prof. Dr. Füredi János Dr. Harmatta János

Prof. Dr. Szűcs Attila Prof. Dr. Tringer László Dr. Ostorharics H. György

Dr. Gádoros Júlia Dr. Vizi János Dr. Magyar Iván György

Dr. Sümegi András Dr. Hegedűs Éva Dr. Németh Attila

Szerző:

PHARMINDEX Online