A májbetegség helyzete Európában

hirdetés

Az Európai Unióban mintegy 29 millióra tehető a krónikus májbetegek száma a Journal of Hepatology-ban a közelmúltban megjelent: "The burden of liver disease in Europe: A review of available epidemiological data" c. tanulmány szerint. Az alkoholfogyasztás, a hepatitis-B és –C fertőzés, valamint a túlsúllyal, obesitassal járó metabolikus szindróma a májcirrhosis és a primer májtumor elsődleges okai.

A májcirrhosis Európában évente kb. 170.000 halálesetért felelős. Az országok között elég nagy különbségek mutatkoznak, míg pl. ez a halálok a görög nők körében 1/100.000, a magyar férfiak között viszont 103/100.000 évente.

Az európai vírushepatitis-fertőzöttek mintegy 90%-a nem tud fertőzöttségéről (!), ami azért is fontos probléma, mert az európai populációban a krónikus B-hepatitis a népesség 0,5-0,7%-át érinti, a krónikus C-hepatitis prevalenciája pedig az elmúlt évtizedben 0,13-3,26% volt. Emellett, a nem alkoholos eredetű zsírmáj prevalenciája ugyanezen populációban 2-44%. Az alkoholfogyasztást illetően Európa a legsúlyosabban érintett, itt élnek a "legkeményebb" alkoholisták: egyes országokban az alkoholos eredetű májbetegségek mortalitása 47/100.000 fő. Egy újabb, kanadai vizsgálat szerint pl. az alkohol árának 10%-os emelése mintegy 32%-ban visszaszorította az alkoholos eredetű halálozást, mely adat az európai népegészségügy alkohol-kontrollra is hatást gyakorolhat.

A májbetegségek okozta mortalitás fenyegető veszélye Európában at jelenti a kormányok és az egészségpolitika számára, hogy ezt a kérdéskört sokkal proaktívabb módon kellene kezelni, mint pl. az emlőrákkal kapcsolatos egészségpolitikai lépéseket. Magasabb prioritást kell elérni a probléma kezelésének, és non-invazív tesztekkel szűrni a fibrosis korai stádiumait. Igen sürgető kérdés a prevenciós programok kidolgozása, és új terápiás metodikák felkutatása. Az európai Parlament következő ülésén, február 20-án, Brüsszelben a májbetegség veszélye lesz a központi téma, mely kérdés megtárgyalása közelebb vihet minket a megoldáshoz: minél több májbeteg ember megmentéséhez.

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2813%2960263-9/fulltext?elsca1=ETOC-LANCET&elsca2=email&elsca3=E24A35F

Szerző:

PHARMINDEX Online