A NICE-ajánlás szerint infectiv endocarditis esetén nem szükséges az antibiotikum-profilaxis

A NICE (National Institute for Health and Clinical Excellence ) 2008-as ajánlása javasolta, hogy az Egyesült Királyságban ne alkalmazzanak a továbbiakban antibiotikum-profilaxist.

hirdetés

A vizsgálat célja: annak kimutatása, fennáll-e különbség az antibiotikus profilaxisban, ha a beteg invazív fogászati beavatkozás következtében nagyobb kockázatú a fertőzéses edocarditis kialakulására – vagy bármely egyéb tényező fokozhatja-e a kockázatot. A tanulmány előzménye a NICE (National Institute for Health and Clinical Excellence ) 2008-as ajánlása volt, mely javasolta, hogy az Egyesült Királyságban ne alkalmazzanak a továbbiakban antibiotikum-profilaxist.

A vizsgálat résztvevői angliai hospitalizált betegek voltak, primer ill. szekunder, szubakut infectiv endocarditis diagnózissal.

Az eredményesség mérése: a 3 g/nap oralis amoxicillint, illetve 600 mg/nap oralis clindamyicint tartalmazó receptek számának változása, a havi infectiv endocarditises esetszám, az infectiv endocarditis okozta kórházi halálozások száma, és az oralis eredetű, streptococcus-okozta infectiv endocarditis esetek száma.

Az eredmények szerint a NICE-ajánlás bevezetését követően igen jelentősen 78.6%-kal (P<0.001) csökkent a profilaktikus célból felírt antibiotikum-receptszám, havi szinten átlagosan 10 277-ről (SD 1068) 2292-re (SD 176). Arra vonatkozó evidencia nem volt, hogy a terápiás ajánlás bevezetése előtt az infectiv endocarditis-trend emelkedett-e (P=0.61). Non-inferiority teszt alkalmazásával az esetszám 9.3%-kal emelkedett, hibalehetőségként a többi emelkedés a terápiás ajánlás bevezetését követően kizárható. Szintén kizárható az infectiv endocarditis következtében létrejött halálozási arány (12.3%).

Következtés: a NICE-ajánlás bevezetését követő 78.6%-os receptfelírás-csökkenés ellenére e vizsgálat kizárt több olyan tényezőt is, amely az infectiv endocarditis okozta halálozás gyakoriságának emelkedését mutatta két évvel az ajánlás után.

Mindez alátámasztja az ajánlás helyességét, ezzel együtt további adat-monitoring, ill. klinikai vizsgálatok végzése szükséges annak kimutatására, hogy igen nagy kockázatú betegek esetén mégis van-e szerepe az antibiotikus profilaxisnak.

forrás: BMJ, http://www.bmj.com/content/342/bmj.d2392

Szerző:

PHARMINDEX Online