A stroke nemcsak az időskor betegsége

hirdetés

A stroke-ot hagyományosan az idős kor betegségnek tartjuk. Amerikai evidenciák szerint azonban míg az idősebb korosztályokban csökken – a fiatalabbak esetén emelkedik a stroke incidenciája. A veszély egyértelmű: a munkaképes korosztály kiesése a stroke után jelentős produktivitás-vesztéssel jár, nőnek az egészségügy kiadásai, tehát a trend igencsak figyelmeztető az egész társadalom számára, sürgős cselekvésre kell ösztönözzön.

A közelmúltban közzétett Greater Cincinnati/Northern Kentucky Stroke Study, - mely populációs vizsgálatként zajlott – eredményei szerint a vizsgált 1,3 millió személyből álló népességcsoportban az első stroke esemény előfordulásának életkori adata 71 évről (1993-94-es adat) 69 évre csökkent (2005-ös adat), valamint a 20-54 év között előforduló stroke esetek aránya ugyanezen időszakban 13-ról 19%-ra emelkedett. 2011-ben egy másik tanulmány szerint az ischaemiás stroke-nak köszönhető kórházi felvételek száma az USA-ban a 45 év alatti korcsoportokban mintegy 1/3-ával nőtt 1995-96 és 2007-08 közötti időszakban.

Mi lehet e növekedés mögött? Érdekes összefüggés, hogy ez az időszak egybeesett (az USA-ban) az MRI vizsgálat szélesebb körű elterjedésével, alkalmazásával, tehát a diagnosztika jelentősen javult, pontosabbá vált. Adatszerűen: az új képalkotó technikák segítségével a fiatalabb korosztályban 2005-re 18%-ról 58%-ra (!) emelkedett az elvégzett MRI vizsgálatok aránya. Egyidejűleg nőtt az intenzív laikus kampányok révén a stroke-kal kapcsolatos ismeretek aránya a népességben, többen kezdték figyelni akár az enyhébb tüneteket. Mindez persze csak a stroke incidencia növekedésének csekélyebb részére magyarázat.

Sokkal valószínűbb, hogy az oki tényezők megváltozása áll a háttérben: már egészen korán a gyermekkori, serdülőkori elhízástól kezdődően, az ülő életmód, az egészségtelen étrend, a korán kialakuló vascularis betegségek, a magas vérnyomás, a (2-es típusú) diabetes, és mindezek révén természetesen maga a stroke. A National Health and Nutritional Health Survey szerint az USA-ban a stroke tényezők prevalenciája az elmúlt években 2x-esére emelkedett a 20-54 éves korcsoportban, a 2-es típusú diabetes vonatkozó adata 2%-ról (1988-94) 4%-ra nőtt (2005-06); a magas koleszterin szint 11%-ről 21%-ra és az obesitas 19%-ról 34%-ra. Nőtt a dohányzás részaránya és a "rekreációs" célzatú készítmények fogyasztása, valamint – sajnálatos módon – éppen a leginkább rászoruló populációs csoportokon belül keresik fel legkevésbé az orvost (szegények, nemzeti kisebbségek stb.).

Jelen adatok szerint úgy tűnik, hogy a fiatalkori stroke incindencia csak az USA-ban emelkedett. Természetesen semmi nem áll meg az országhatároknál, de az biztosan nem meglepő, hogy az USA trendjéhez erősen hozzájárul, hogy a globális elhízási "versenyben" is ország sajnos az élen állnak.

Banálisnak tűnik, de további hasonló irányú kutatások szükségesek más országokban is. A populáció-alapú vizsgálatokba be kellene vonni az etiológiai altípusokat, a kockázati tényező prevalenciát, mert hatásos stroke-prevenciós stratégia csak ezen adatok birtokában dolgozható ki.

Legjobb szándékaink ellenére is, a stroke társadalmi ismertsége még mindig csekélynek mondható, és további tömeg/betegtájékoztató tevékenység szükséges – főként azt megértetni, hogy a stroke NEM CSAK az idősebb korosztály betegsége. Ebben két iniciatíva segítheti munkánkat: az egyik a Stroke Világnap volt (október 29.), mely szintén hangsúlyt fektetett e kérdésre.

Az információ közzétételével, tehát hogy a stroke események kb. 25%-a 65 év alatt történik, és hogy 55 év alatt a stroke miatt kialakuló fogyatékosság / mozgáskorlátozottság mintegy 40% arányú, ezzel próbál érveket felsorakoztatni a World Stroke Organization a stroke megelőzése, és az egészséges életmód mellett. Az American Academy of Neurology egyenesen akciócsoportot szervezett a fiatalkori stroke megelőzésére. Ebben számos szakértő vesz részt: felnőtt- és gyermek-neurológus, sürgősségi belgyógyász, belgyógyász és mások. A csoport célja nyilatkozat, irányelv kidolgozása, melynek lényege a figyelemfelhívás, a diagnosztikai tevékenység javítása, a prevenció és kezelés fejlesztése, célzottan a fiatalabb korosztályokat illetően.

Természetesen itt nem elég az orvosi szakterületek közötti konszenzus, össztársadalmi méretekben kell gondolni. Mérlegelni kell pl. az élelmiszerek sótartalmának visszaszorítását, az egészséges élelmiszerek támogatását, az élelmiszerek pontosabb címkézést, jobb lehetőségek megteremtését fizikai aktivitásra, sportra, élhetőbb környezetre. Minden lehetőséget meg kell ragadni a fiatalok körében az egészséges étrend, a fizikai aktivitás növelésének, a dohányzás abbahagyásának, a rekreációs szer-alkalmazás csökkentésének fontosságát hangsúlyozandó, akár iskolákról, közösségi színterekről, bevásárlóközpontokról beszéljünk. Csak jól koordinált erőfeszítés hozhat valós eredményt a fiatalkori stroke incidencia arányainak visszaszorításában.

További információ:

http://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422%2812%2970274-0/fulltext

Szerző:

PHARMINDEX Online