A szerelem kémiája

A szerelem kémiájaAz agyunkban található két kémiai anyagnak döntő jelentősége van abban, hogy életünk során hosszú időn keresztül ragaszkodunk-e ugyanahhoz a partnerhez, vagy folyton az újdonságot keressük.

hirdetés

A szerelem kémiájaDr. Helen Fischer, a világ egyik vezető antropológusa több mint három évtizeden keresztül tanulmányozta a romantikus szerelem mibenlétét. Elmondása szerint a másik személy iránt érzett vonzalmunkban nagy szerepet tölt be a kémia.

Dr. Fischer szerint négy alapvető típusba sorolható az emberek személyisége: vannak a felfedezők, az építészek, a rendezők és a tárgyalók. Hogy ki melyikbe tartozik, azt az agyunkban található két kémiai anyag – a dopamin és a szerotonin –, valamint két hormon, a tesztoszteron és az ösztrogén szintje határozza meg. Például, ha a szerotonin van jelen dominánsan, akkor az „építész” kategóriába tartozunk, az ilyen emberek nyugodtak és hűségesek a párjukhoz. A dopamin dominanciája azonban ennek épp az ellenkezőjét okozza, akikre ez jellemző, az mindig valami újat keres az életben. Az magas ösztrogénszint gazdag képzelőerőt és kiváló társas készségeket eredményez, akire azonban inkább a tesztoszteron túlsúlya a jellemző, az többnyire határozott és keményfejű.

„A szerelem persze továbbra is egy megfejthetetlen misztérium marad, de az ismert mondás erre a helyzetre is igaz: ’a tudás hatalom’. Azaz, ha ismerjük önmagunkat, tudjuk mire vágyunk, hogyan szeretünk mi, és hogyan a másik, akkor megragadhatjuk a csodát, rátalálhatunk az igaz szerelemre és valóra válhatnak álmaink” – fejtette ki Dr. Fisher.

Szerző:

PHARMINDEX Online