A szívátültetés hazai központja lett az Év Kórháza

hirdetés

Fordult a kocka, és két év után újra fővárosi intézmények kerültek a dobogóra az „Év kórháza 2012” szavazáson. A Házipatika.com olvasóinak több mint 40 ezer voksa alapján a fővárosi Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikát tartják a legjobb hazai kórháznak a magyar betegek. A kétszeres győztes Bács-Kiskun Megyei Kórház mindössze néhány tized ponttal lemaradva, ezúttal a második lett. A kategóriagyőztesek listájából kiestek a tavalyi éllovas intézmények, a kelet-magyarországi klinikák.

A nyolc évvel ezelőtt alapított „Év kórháza” díj odaítéléséről maguk a betegek dönthettek, akik két hónapon át tartó internetes szavazáson értékelték az állami finanszírozással működő fekvőbeteg-intézményeket, idén több mint kétszázat. A www.evkorhaza.hu oldalon öt kategóriában – orvos-szakmai ellátás, ápolás- és szakszemélyzet, infrastruktúra, ellátás, valamint környezet és tisztaság – összesen több mint negyvenezer szavazat érkezett a 2012. október 15-től december közepéig tartó voksolási időszakban.

Az elmúlt években az élmezőnyből hiányoztak a budapesti intézmények, 2012-ben azonban megtört az utóbbi évek vidéki fölénye. Az „Év kórháza 2012” címet a fővárosi Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika érdemelte ki, hiszen minden kategóriában magas pontszámmal illették a betegek. A felnőtt szívátültetés hazai központja már tavaly is remekelt, akkor az ápolás- és szakszemélyzet kategóriában nyert. A 47 fővárosi pályázó intézmény közül még egy került a 2012-es díjazottak közé, ugyanis Közép-Kelet Európa legnagyobb gyermekgyógyászati intézménye - a Heim Pál Gyermekkórház - kapta a legmagasabb pontszámot az ellátás kategóriában.

Harmadszorra áll dobogón és csupán hajszálon múlott, hogy 2010-es és 2011-es győzelme után a Bács-Kiskun Megyei Kórház 2012-ben nem lett ismét címvédő. Ezúttal a megszerzett pontszámok az összesített lista második helyére emelték a kecskeméti intézményt, amely az ország egyik legnagyobb kórháza: évente körülbelül hatvanezer fekvőbeteg gyógykezelése történik itt. Harmadik helyezést ért el a karcagi Kátai Gábor Kórház, melynek szülészete 2012 őszén már kapott egy rangos elismerést.

A Fejér-, a Békés- és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei intézmények betegei voltak a leginkább elégedettek, valamint Budapest VII. és XIV. kerületének lakosai: itt kapták a legmagasabb összpontszámokat a kórházak.

Az összesített verseny nyertesei:

1. Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, Budapest: „Év kórháza 2012”

2. Bács-Kiskun Megyei Kórház, Kecskemét (2. helyezés)

3. Kátai Gábor Kórház - Rendelőintézet, Karcag (3. helyezés)

Míg 2011-ben az egyes kategóriákat debreceni, ózdi, általánosságban a kelet-magyarországi intézmények uralták, 2012-ben – az összesített eredményekhez hasonlóan - itt is átrendeződött a lista.

A kategóriák győztesei:

• Orvos-szakmai ellátás kategória: Veszprém megyei Csolnoky Ferenc Kórház, Veszprém

• Ápolás- és szakszemélyzet kategória: Margit Kórház, Csorna

• Infrastruktúra kategória: Kanizsai Dorottya Kórház, Nagykanizsa

• Ellátás kategória: Heim Pál Gyermekkórház, Budapest

• Környezet és tisztaság: SZTE ÁOK Onkoterápiás Klinika, Szeged

„2012 az egészségügyben az átszervezések éve volt: a kórházak jelentős része állami fenntartásúvá vált, a júliusban kiírt intézményvezetői pályázatnak köszönhetően több tucatnyi kórházban új vezetővel folytatódik a munka. Az „Év kórháza” díj azért egyedülálló kezdeményezés, mert segítségével az egészségügyi intézményekről közvetlenül a szolgáltatásokat igénybe vevő betegek mondhatnak véleményt" – mondta el Pilling Róbert, a HáziPatika.com vezetőszerkesztője.

Az ünnepélyes átadó ceremóniára 2013. január 10-én került sor a Magyar Tudományos Akadémia székházának Klubjában. A díjakat Dr. Kissné Dr. Horváth Ildikó, főosztályvezető (Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért felelős államtitkárság), Dr. Gerle János, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke, Dr. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke, Dr. Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora, Dr. Svébis Mihály Év Kórháza 2011 (Bács-Kiskun Megyei Kórház) főigazgatója, valamint Erős Antónia műsorvezető adták át.

HÁTTÉRINFORMÁCIÓK – ÉV KÓRHÁZA 2012

AZ ÖSSZESÍTETT VERSENY NYERTESEI:

1. Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, Budapest: „Év kórháza 2012”:

1912 júniusában nyitotta meg kapuit egy kis modern magánszanatórium a Sváb-hegy oldalában, amely különféle elnevezések alatt az elmúlt évtizedekben a szív- és érgyógyászat egyik vezető hazai központjává vált. Három orvosi szakma – a kardiológia, a szívsebészet és az érsebészet – legkiválóbb képviselői dolgoztak és dolgoznak az intézményben. Itt végezték az első magyarországi pacemaker beültetést 1963-ban, az első hazai szívátültetést 1992-ben, az első hazai műszív beültetés 2008-ban, valamint az első magyarországi végleges műszív beültetést 2012-ben. Az intézmény 2012 novemberében ünnepelte fennállásának 100 éves jubileumát. http://www.kardiologia.hu/index.php

2. Bács-Kiskun Megyei Kórház, Kecskemét (2. helyezés):

A kecskeméti kórház története Mária Terézi uralkodásának idejére nyúlik vissza, működött járványkórházként és honvédségi csapatkórházként is. Az ország egyik legnagyobb egészségügyi intézménye, elismert kutató- és oktatóhely. Évente kb. hatvanezer fekvőbeteg és kétmillió járóbeteg gyógykezelése történik itt. A kórházban több mint 1700-an dolgoznak, 942 aktív és 230 krónikus ágyon látják el a betegeket. A 110 ezer lakosú Kecskemét és annak agglomerációja, összesen mintegy 250 ezer lakosú terület tartozik vonzáskörzetébe. A megyei kórház több részlege, így például az onkoradiológia, a traumatológia és az ortopédia azonban szélesebb körű, regionális feladatokat is ellát, milliós felvevőkörzettel. 2010-ben és 2011-ben elnyerte az „Év kórháza” címet. https://www.kmk.hu/kmkweb/

3. Kátai Gábor Kórház, Karcag (3. helyezés)

A Nagykunság kapujában található közel 20 000 lakosú Karcag város kórházának története 1945-ben egy hadi kórház nyitásával kezdődött. Ma már Jász-Nagykun-Szolnok megye keleti területét látja el széles körű egészségügyi szolgáltatásokkal, évente kb. 18 000 fekvőbeteg ápolása történik itt. A belgyógyászat mellett többek között csecsemő- és gyermekgyógyászat, bőr- és nemibeteg-ellátás, neurológia, pszichiátria, sebészet, traumatológia, szülészet-nőgyógyászat működik itt. Szülészete 2012 őszén már kapott egy rangos elismerést (Év Szülészete 2012 díj összesített 2. helyezett, felszereltség és környezet kategória különdíj). http://www.kgkorhaz.hu/

A KATEGÓRIÁK GYŐZTESEI:

• Orvos-szakmai ellátás kategória: Veszprém megyei Csolnoky Ferenc Kórház, Veszprém

1123 ágyával, valamint szinte valamennyi szakterületre kiterjedő járóbeteg- rendelőivel a Balatontól északra eső terület legjelentősebb egészségügyi szolgáltatója, míg a több mint 1700 dolgozójával egyben az egyik legnagyobb munkáltatója is. 2010-ben az Európai Unió támogatásával, valamint a tulajdonos Veszprém Megyei Önkormányzat önrész-vállalásával csaknem 10 milliárd forintnyi fejlesztést indítottak el, mely gyakorlatilag a teljes kórházat érinti.

http://www.vmkorhaz.hu

• Ápolás- és szakszemélyzet kategória: Margit Kórház, Csorna

Az intézmény közel száz éve működik és gyógyítja a betegeket a Rábaköz szívében. A kórház feladataihoz nem csak a gyógyítás, hanem a kutatás, fejlesztés is hozzátartozik. Ennek szerves részét alkotja a különböző gyógyszerek kipróbálása és vizsgálata, illetve az új vizsgálati és műtéti eljárások bevezetése, amelyekben a Margit Kórház tevékenyen részt vesz. A belgyógyászat-kardiológiai osztályon nemzetközi program keretében többféle gyógyszert vizsgáltak, e vizsgálatok során egyértelművé vált, hogy a nemzetközi kutatások nem csak nagy, hanem megfelelő szakmai színvonal esetén egy kis kórházban is elvégezhetők. Az elmúlt években az intézmény több színvonalas kongresszusnak adott helyet. Az orvosok és szakdolgozók továbbképzése folyamatosan történik.

http://www.margitkorhaz.hu/

• Infrastruktúra kategória: Kanizsai Dorottya Kórház, Nagykanizsa

A Kanizsai Dorottya Kórház súlyponti intézet, a Zala megyei déli térség és néhány Somogy megyei település 107 ezer lakosának nyújt járó- és fekvőbeteg-ellátást. Az intézményben 360 aktív és 142 krónikus ágyon folyik a gyógyító ellátás. Ezt a feladatot 19 fekvőbeteg osztály, 14 diagnosztikai egység és 59 szakrendelő biztosítja. A kórház évente 21-23 ezer fekvőbeteget és több mint 500 ezer járóbeteget lát el, és közel 900 főnek biztosít munkahelyet. www.nkkorhaz.hu

• Ellátás kategória: Heim Pál Gyermekkórház, Budapest

Közép-Kelet Európa legnagyobb gyermekgyógyászati intézményét Magyar Királyi Központi Állami Gyermekmenhely néven alapították 1908-ban. Az Üllői úton lévő központi telephelyen számos fekvőbeteg osztály és szakrendelő, diagnosztikai laboratóriumok, gyógyszertár, tornaterem található. 2005-ben az intézményhez csatolták a Madarász utcai Gyermekkórházat is. A központi épület földszintjén 2007-ben megnyílt az ország talán legmodernebb Gyermeksürgősségi osztálya, ahol hét minden napján 24 órában fogadják, kezelik és gyógyítják a beeső, kétségbeesett gyermekeket és szülőket.

www.heimpalkorhaz.hu

• Környezet és tisztaság: SZTE ÁOK Onkoterápiás Klinika, Szeged

A Szegedi Tudományegyetem Onkoterápiás Klinikája 1994-ben jött létre a Radiológiai Klinika Sugárterápiás Osztályának és a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Onkológiai Osztályának egyesülésével. A Klinika megalakulása óta korszerű komplex onkológiai kezelést nyújtó regionális centrumként működik. Az országban az elsők között itt alakultak meg a multidiszciplináris onkoteam-ek, továbbá indult el a graduális onkológia oktatás a „Klinikai Onkológia" c. tárgy bevezetésével. A Klinika részt vesz a posztgraduális oktatásban, a szakorvos képzésben. Számos területen folyik önálló kutatómunka és klinikai vizsgálat.

http://www.klinikaikozpont.u-szeged.hu/onko/

Szerző:

PHARMINDEX Online