A TIA – nem tréfadolog…

Az átmeneti ischaemiás attack (TIA) Nagy-Britanniában évente mintegy 46 ezer embert érint. A betegek a TIA tüneteit általában nem veszik komolyan, ráfogják más betegségre, vagy az öregedésre. Érdemes tudnunk, hogy TIA után a betegek 10%-a egy héten belül stroke-ot kaphat.

hirdetés

Bár Nagy-Britanniában már több nemzeti kampányt szerveztek a stroke-kal kapcsolatosan, a TIA-ról igen csekély a nagyközönség ismerete. Nem tudják, hogy e tünetekkel orvoshoz kell fordulni. Egy brit karitatív szervezet (a Stroke Association) femérése szerint korábban a TIA-n átesett betegek közül 37% nem foglalkozott a tünetekkel, vagy nem keresett orvosi segítséget, 44% egyáltalán nem is hallott a TIA-ról előzetesen.

Néhány beteg már hallott ugyan a stroke-ról, de azért nem keresett orvosi segítséget, mert szerinte a tünetek nem egyeztek meg a kampányokban bemutatott bénulásos, végtaggyengeséggel, és elkent beszéddel kapcsolatos tünetekkel. Más vizsgálatok szerint éppen azok a csoportok nem figyelnek eléggé a TIA és stroke tüneteire, akik inkább érintettek, mint pl. az időskorúak, vagy a feketebőrűek.

Bár a vizsgálat nem számít nagyméretűnek és reprezentatívnak a betegszámot illetően, mégis jellemző, hogy feltárja a TIA esetén az aggodalomra okot adó hiányosságokat az ellátásban és a nyomon követésben. A válaszadók több mint fele állította, hogy TIA után nem figyelmeztették őket a fokozott stroke-veszélyre, és szintén kb. 50% azt mondta, hogy nem kapott életmóddal kapcsolatos tanácsokat a stroke kockázatok csökkentésére.

Fentiek ismeretében nemcsak a stroke-kal kapcsolatos kampányok látszanak fontosnak, de a TIA-ról is szükséges informálni a lakosságot akár a szakorvosok, háziorvosok, nővérek, gondozók, stroke centrumok stb. szintjén. A Lancet-ben megjelent korábbi tanulmány szerint (EXPRESS study) a TIA megfelelő diagnózisa és kezelése esetén a következményes stroke kockázata 80%-kal (!) csökkenthető.

Bármely stroke szörnyű betegség, de az egyébként megelőzhető stroke az tragédia…

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2814%2960772-8/fulltext

Szerző:

PHARMINDEX Online