Apró, vezeték nélküli pacemakert engedélyeztek az Európai Unióban

hirdetés

Apró, vezetékmentes, műtét nélkül felhelyezhető pacemaker, azaz szívritmus-szabályozó használatát engedélyezték az Európai Unióban.


A miniatűr műszert egy amerikai cég, a Nanostim fejlesztette ki, mérete a hagyományos pacemakerek kevesebb mint egytizede, beépített elemmel működik, és intravénásan ültethető be közvetlenül a szívbe - írta a találmányról a BBC hírportálja.


A hagyományos szívritmus-szabályozó behelyezését műtéti úton végzik: a testen belül egy kis "zsebet" hoznak létre, ebbe helyezik a készüléket, amely elektródákkal csatlakozik a szívhez. A műszer vezetékei számítanak a legvalószínűbben meghibásodó alkatrészeknek, de a "zsebnél" is felléphetnek fertőzések.


Az új pacemakert a comb vénáján keresztül, katéterrel juttatják a helyére. Mivel nincs műtét, a betegnek sebe sem lesz. A beültetés általában fél órát vesz igénybe, a műszerhez később könnyű hozzáférni, ha elemet kell benne cserélni.


A beépített áramforrás kisebb egy AAA-elemnél, és 9-13 éven át működik. A tervezők szerint ha nincsenek vezetékek, csökken a fertőzések és a meghibásodások kockázata.


Az első pacemakert 1958-ban ültették be. Jelenleg a világon több mint négymillió beteg él vele, és évente körülbelül további 700 ezer új páciens kap szívritmus-szabályozót.

(http://www.bbc.co.uk/news/technology-24535624)

Szerző:

PHARMINDEX Online