Áttétes daganatok: újabb bizonyíték, hogy célzott kezeléssel tovább élhetnek a rákbetegek

Tovább élhetnek azok az áttétes vastagbélrákos és végbélrákos betegek, akiknél a standard kemoterápiás kezelést a daganatok növekedési receptoraira ható EGFR gátló terápiával egészítették ki - számolt be a CRYSTAL néven futó klinikai kutatás eredményeiről a rangos Journal of Clinical Oncology nemzetközi szaklapban közölt publikáció. Az EGFR blokkolása azoknál a betegeknél lehet hatásos, akiknél úgynevezett KRAS génvizsgálattal igazolódik, hogy tumorukban a KRAS gén nem mutáns, hanem vad típusú.

hirdetés

A Merck KGaA egyik divíziója, a darmstadti (Németország) székhelyű Merck Serono bejelentette, hogy a III. fázisú CRYSTAL vizsgálat frissített elemzésének eredményeit közzétették a Journal of Clinical Oncology legutóbbi számában. Az analízis során az összesített túlélést (overall survival, OS) vizsgálták az áttétes kolorektális rákban (mCRC) szenvedő betegek KRAS-mutációs státuszának függvényében, és azt találták, hogy a standard kemoterápia EGFR gátlóval történő kiegészítése KRAS vad típusú génnel rendelkező betegekben az összesített túlélés jelentős mértékű, 3,5 hónapos hosszabbodását eredményezte az önmagában alkalmazott kemoterápiához képest.

"A CRYSTAL vizsgálat eredményei nem csak azért voltak kielégítőek, mert jobb válaszadási rátát mutattak, hanem az összesített túlélés javulása miatt is. Ezen eredmények jelentőségének az onkológus szakma általi elismerését mutatja az a tény, hogy ebben a rangos folyóiratban publikálják azokat" - mondta Eric Van Cutsem professzor, a CRYSTAL vizsgálat vezető vizsgálója, a Gasthuisberg Egyetemi Kórház (Leuven, Belgium) Belgyógyászati és Emésztőszervi daganatokkal foglalkozó Tanszékének professzora.

"A CRYSTAL vizsgálat mérföldkőnek bizonyult a kolorektális rák kezelésében, mivel olyan tudományos ismeretanyagot biztosít az onkológus szakma számára, amely nagy lendületet ad a személyre szabott medicina fejlődésének."

A CRYSTAL multicentrikus, III. fázisú, randomizált, kontrollált klinikai vizsgálat, melynek során 1.198 beteg bevonásával hasonlították össze az önmagában, illetve EGFR gátlóval kombináltan adott kemoterápia hatásosságát és biztonságosságát az áttétes kolorektális rákban szenvedő betegek elsővonalbeli terápiájában. "A CRYSTAL volt az első, III. fázisú vizsgálat, amely demonstrálta a KRAS biomarker jelentőségét az áttétes kolorektális tumor elsővonalbeli terápiájában. Az azóta összegyűjtött adatoknak köszönhetően lényegi előrelépés történt ezen betegség személyre szabott kezelése felé, és ami még fontosabb, javultak a betegek életkilátásai" - tette hozzá dr. Wolfgang Wein, a Merck Serono Onkológiai részlegének ügyvezető alelnöke. "Büszkék vagyunk arra az eredményre, amellyel ez a vizsgálat hozzájárult a tudományos ismeretanyag bővítéséhez és a betegek ellátásának fejlesztéséhez."

A CRYSTAL vizsgálat során az EGFR-gátlóval kiegészített kemoterápiában részesülő, KRAS vad típusú gént hordozó betegek (n = 666) körében elért legkiemelkedőbb eredmények a következők:

- Az összesített túlélések középértéke (median) 23,5 hónapnak adódott, szemben a kizárólag kemoterápiában részesülők 20,0 hónapos túlélésével (kockázati ráta [HR] 0,796; p = 0,0093)
- A betegség progressziójának kockázata 30,4%-kal csökkent (HR 0,696; p=0,0012)
- Összességében megkétszereződött a tumorterápiára való reagálásának esélye (Esélyarány, Odds Ratio [OR] 2,0693; ORR 57,3%
vs. 39,7%; p<0,0001)

2008-ban az American Society of Clinical Oncology (ASCO) úgy értékelte a CRSYTAL vizsgálatot, mint abban az évben "az egyik legnagyobb előrelépést a klinikai onkológia területén."

Főbb megállapítások:
- Jelentős javulás az áttétes vastag-és végbéltumoros betegek túlélésében
- A végső összesített túlélés 3,5 hónappal való növekedése a standard kemoterápiához képest - a CRYSTAL pivotal vizsgálat eredményeinek aktualizált elemzése, melyet a Journal of Clinical Oncology-ban tettek közzé
- Az elemzés szerint a KRAS az egyetlen biomarker, amely képes előre jósolni az EGFR gátló hatásosságát

Európában évente több mint 370.000 ember betegszik meg kolorektális tumorban, amely a rosszindulatú daganatok 13%-át teszi ki, és mintegy 200.000 halálesetért felelős. A betegség felfedezésekor a betegek megközelítőleg 25%-ában már távoli áttétek vannak jelen, a távoli áttétes kolorektális rákban (mCRC) szenvedők 5 éves túlélésének aránya csupán mintegy 5%.

Kapcsolat:
Merck Kft. H-1113 Budapest, Bocskai út 134-146.

Szerző:

PHARMINDEX Online