Átvilágítással a gyenge minőségű antibiotikumok ellen

hirdetés

Belga, ruandai és a Kongói Demokratikus Köztársaságbeli kutatók olyan berendezést fejlesztettek ki, amely képes átvilágítani az Afrikában leggyakrabban használt 19 antibiotikum fajtát. A találmány jelentősége, hogy segíthet kiszorítani a piacról a hamisított, gyenge minőségű gyógyszereket.

Az ultra magas áteresztőképességű folyékony kromatográfiai vizsgálatnak elnevezett módszer az alkotók szerint képes kiszűrni a hamisítványokat az olyan kedvelt gyulladáscsökkentő gyógyszerek esetében, mint például a ceftriaxone, a ciprofloxacin, a metronidazole, a sulbactam, az amoxicillin és a tetracycline. A módszert használó készüléket először a Kongói Demokratikus Köztársaságban tesztelték, amely kimutatta, hogy a három vizsgált mintából kettő nem felelt meg az előírásoknak.

Az eredeti cél az volt, hogy úgy dolgozzanak ki hatásos módszert az ilyen gyógyszerek összetételének gyors meghatározására, hogy ahhoz csak minimálisan legyen szükség olyan laboratóriumi fogyóeszközökre, mint az oldószereket. Olyan megoldásra törekedtek, amely hatásos, függetlenül attól, milyen hőmérsékleti viszonyok és pH-érték esetén alkalmazzák, amiből az következik, hogy a világon szinte mindenütt be lehet vetni a minőségellenőrzéssel foglalkozó laboratóriumokban.

A kifejlesztők– mutat rá a securingindustry.com honlap – a 3. világ alapvető gondjának tartják a gyógyszerek gyenge minőségét. A fejlődő országokban ugyanis virágzik a hamisítás, mivel nem ellenőrzik a külföldről beérkező gyógyszereket, továbbá nincsen megfelelő minőségkontroll a gyógyászati termékek esetében sem az ellátó hálózat semelyik szintjén sem, ideértve az importőröket, a nagykereskedőket, valamint a hivatalos és nem hivatalos eladókat.

Szerző:

PHARMINDEX Online