Az Amerikai Kongresszus leállította a BRAIN Iniciatíva projekt támogatását

Az USA Kongresszusa még nem határozott a projekt jövő évi támogatását illetően. Az NIH (National Institutes of Health) várakozása szerint jövő hónapban kihirdetik a az első 40 millió dolláros támogatást elnyerő kutatókat. Obama elnök igen ambíciózus terve volt a BRAIN „a gondolkodás, tanulás és emlékezet lehetségesen minél szélesebb körű feltérképezésére”.

hirdetés

A kutatási grantek bizonytalansága ellenére is halad a BRAIN Iniciatíva (Research through Advancing Innovative Neurotechnologies). Az elnök a Fehér Házban egy évvel ezelőtt az Apollo űrprogramhoz, a GPS technológia, és az internet kidolgozásához hasonlította. “Mindezek kormányszintű támogatások mellett zajló kutatások voltak.”

Ez év februárjában az elnök 200 millió dollárt kért megszavazni a jövő évi BRAIN támogatás céljára. A Kongresszus azonban még nyári szünete előtt sem mondott igent erre a kérésre. Az USA egészségügyi költségvetésében is számos bizonytalan pont van természetesen.

Az nem valószínű, hogy a Kongresszus megtorpedózná a projekt jövőjét. A következő 12 évre mintegy 4,5 milliárd dollárt terveztek, hét prioritást illetően.

Néhány konkrétum: az agyműködés aktivitásainak monitorozása, dinamikus képalkotás a működésben lévő agyról, a neuronális aktivitások pontos megértése, a neurológiai betegségek folyamatainak lehetséges modellezése.

Az NIH egyébként is mintegy éves 5,5 milliárd dollárt költ idegtudomány kutatásokra, a BRAIN Iniciatíva támogatása ezen felül értendő. Úgy vélik, hogy jelentős hatást, és új technológiák kidolgozását – azok minél több „kézbe” való eljuttatását más módon nem lehet megoldani.

A vizsgálatok egyik jelentős korlátját jelenleg az képezi, hogyan regisztrálják egyidejűleg az agyi neuronális akitvitásokat, real-time módon. Nem tudható pontosan, hány (millió) idegsejt működik az agyban, tehát ezt is fel kell kutatni, minél pontosabban.

Az Alzheimer-betegséggel kapcsolatos klinikai kutatások sikertelensége is aláhúzza a BRAIN projekt fontosságát, új módszerek, új megközelítések szükségesek. Az aggyal kapcsolatos új ismeretek a patológiai folyamatokat is más aspektusból mutathatják.

A mély-agyi stimuláció pl. olyan terápiás eszközt adott a kezünkbe, amelynek eredményes klinikai alkalmazása a következő években egyre gyakoribbá válik.

A Kongresszus várhatóan a nyári szünet után dönt majd a BRAIN projekt további támogatását illetően. Nem valószínű, hogy a kért összeget megszavazzák, a politikai és jogi döntéshozóknak ez a terv nem olyan átláthatóan lelkesítő dolog, mint a fanatikus tudományos kutatók számára…

The Lancet közleménye alapján

Szerző:

PHARMINDEX Online