Az Ebola-járvány: globális sürgősségi állapot

A WHO főigazgatója, Margaret Chan azt nyilatkozta, hogy a Nyugat-afrikai Ebola-krízis nemzetközi megfontolásokat igénylő népegészségügyi sürgősségi állapot, amely a 2005 évi IHR (International Health Regulations) szerinti beavatkozásokat igényel. Az IHR szerint a világ országainak nemzeti szinten kell intézkedéseket foganatosítani, a nemzetközileg fontosnak tartható események jelentési kötelezettségével, surveillance folytatásával, és a népegészségügyi erők mozgósításával, miközben tiszteletben tartják az emberi jogokat és a nemzetközi kereskedelmet. A múlt évig egyetlen esetben rendelt el a WHO hasonló sürgősségi állapotot, 2009-ben a H1N1-fertőzés idején. Idén már egy esetben közreadtak hasonló felhívást a poliomyelitist illetően, mindez jelzi a WHO jelentősebb felelősségvállalását, vezető szerepét e kérdések kezelésében.

hirdetés

A nyugat-afrikai Ebola-járvány

Az Ebola vírusbetegség három legjelentősebb humán altípusa a Zaire, a Sudan, és a Bundibugyo fajok. A jelenlegi fertőzés a Zaire faj egyik új törzséből indult, a fatalitási arány 55%. A fertőzés lázzal, hányással, diarrhoeával, generalizált vérzéssel és halálozással jár.

A vírust a gyümölcsdenevérek hordozzák, a humán fertőzés valószínűleg az általuk fertőzött főemlősök, antilopok, vaddisznók húsa, és az ún. denevérleves fogyasztását követően fordulhat elő. A humán-humán transzmisszió kizárólag szoros testi kontaktuson át, fertőzött testfolyadékokkal történik. Cseppfertőzést eddig nem írtak le. Az Ebola-fertőzés korai tünetei hasonlóak a maláriához és a tífuszhoz, valamint az endémiás haemorrhagiás lázakhoz (pl. Lassa-láz), így a differenciáldiagnózis is meglehetősen nehézkes.

A jelenlegi járvány kitörése előtt (2013 december), Nyugat-Afrikában nem volt regisztrált Ebola-halálozás. A mostani látszik a legnagyobb krízisnek, az augusztus 11-ei járványügyi helyzetet, halálozásokat lásd a képen! (adatforrás WHO)

Az első eseteket Guineában regisztrálták március 23-án,a majd Libériában, Sierra Leonéban és Nigériában. A legnagyobb aggodalmat a városi, főként a nagyvárosi terjedés lehetősége jelenti. Korábban az Ebola-fertőzés vidékre, falvakra koncentrálódott, ahol a gyors beavatkozás révén nem terjedt tovább városokra, nagyvárosokra.

Vakcinálás, kezelés?

1976 óta több, mint 15 Ebola-járvány tört ki a szubszaharai országokban, de terápiás megoldás azóta sem áll rendelkezésünkre. Nincsenek törzskönyvezett vakcinák, sem antivirális, vagy immunműködést stimuláló kezelési eljárások akár a betegek, akár a posztexpozíciós profilaxis számára. Jelenleg ott tartunk, hogy az amerikai NIH (National Institutes of Health) támogatásával ez év szeptemberében indulnak egy vakcina-prototípus Humán I. fázisú vizsgálatai.

Augusztus 11-én a WHO szakértői bizottságot jelölt ki, a kísérleti fázisú kezelési eljáráshoz való hozzáférés bioetikai elbírálására. Ha egy ilyen kezelés előnyös lehet a betegek számára, etikai kérdés, milyen alapon állapítsák meg a betegek prioritási sorrendjét. A társadalom számára pl. kötelezettség a magas kockázatnak kitett egészségügyi dolgozók vakcinálása. Másik etikai kérdés, hogy azok a betegek kapják meg, akiknél a várható legjobb terápiás válasz alakul ki, valamint hogy a lehető leghatékonyabban megelőzzék a fertőzés nosocomialis és közösségi terjedését. Ki döntsön arról, hogy egy kísérleti gyógyszer beadható-e egyáltalán? Libériában pl. a szabályozások szerint klinikai vizsgálatok alatt álló gyógyszerek alkalmazása nem engedélyezett. Az egyes nemzetek vezetői, vezető testületei is be kell kapcsolódjanak a döntéshozatali folyamatokba fentieket illetően.

Népegészségügyi intézkedések

A hatékony vakcina és egyéb kezelések hiányában standard népegészségügyi intézkedések megtétele zajlik az érintett országokban, de ezek evidencia-szintű ajánlása, bizonyítottsága eltérő erősségű.

1. Izoláció, karantén

Többféle típusú karantént alkalmaznak: házi őrizet, szobafogság, cordon sanitaire, checkpointok akár a rendőrség, katonaság bevonásával stb. Az Ebola inkubációs ideje 21 nap, tehát a karantén legalább eddig tejed, mindez intenzív monitorozást igényel, az adott időszakra élelmiszerellátást, egészségügyi ellátást.

2. Szociális korlátozások

Iskolák bezárása, közösségi összejövetelek korlátozása, pl. sport, bevásárlás, szórakozás. Egyes régiókban a fertőzéstől való félelem miatt még a szomszédokat is kerülik, másutt az élet változatlanul folyik tovább.

3. Kockázatkezelés, temetkezés

Mivel a helyi lakosság oktatása meglehetősen elmaradott, a kormányzatoknak igen világos kommunikációt kell folytatni. Az egészségügyi minisztériumok elrendelték a halálozások bejelentését, kötelezővé tették a halottak elhamvasztását. Mivel a tradíciók szerint a halottakat különleges temetési rítusok mellett temetik, így sokkal nagyobb a test-testtel való érintkezés miatt bekövetkező fertőzés veszélye.

4. Utazási korlátozások

A határok átjárhatósága miatt a térség egyébként is komoly veszélybe került, de a légi közlekedés ez tovább fokozza, pl. Nigéria esetében, ahol az összes beérkező légi utast ellenőrzik. Számos légi fuvarozó felfüggesztette a térségbe irányuló járatait. Az amerikai CDC (Centers for Disease Control and Prevention) 3. szintű utazási figyelmeztetést adott ki a térség országait illetően, ez a legmagasabb veszélyességi fokozat.

5. Népegészségügyi intézkedések

Megfelelően tréningezett személyzet, izolációs egységek, infekciókontroll és személyi védelmi eszközök nélkül a helyi kórházak lettek a az Ebola terjedésének központjai, az egészségügyi dolgozókat igen magas kockázatnak kitéve. Aug 11-ei adatok szerint mintegy 140 afrikai egészségügyi dolgozó lett fertőzött, közülük 80 meghalt. Számos etikai dilemma adódott, pl. hogyan működjenek az egészségügyi dolgozók megfelelő személyi védőeszközök nélkül. Az USA a fertőzött segítők, közreműködők evakuálását fontolgatja,a míg a CDC további szakembereket küldene a területre… Az Ebola-fertőzéstől félő betegek inkább elkerülik a kórházakat, a közösségben maradnak, kezelés, ellátás nélkül. Az érintett országok globálisan igen elmaradottak, törékeny az egészségügyi rendszerük, kevés a járványügyi szakember, nem megoldott a fertőzött betegek ellátása.

További információ az eredeti közleményben:

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1897089

Készült a JAMA közleménye alapján

Szerző:

PHARMINDEX Online