Az egyes egészségügyi tárgyú miniszteri rendeleteknek az egészségügyi ágazati képzésekkel összefüggő módosításáról

hirdetés

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdés h) pontjában,

a 2. alcím tekintetében a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény 67. § (3) bekezdés a) pontjában, a 3. és a 6. alcím tekintetében az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdés i) pont ib) alpontjában, a 4. és az 5. alcím, valamint a 4. melléklet és az 5. melléklet tekintetében az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdés i) pont ie) alpontjában, a 7. alcím, valamint a 6. melléklet és a 7. melléklet tekintetében az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdés i) pont ia), ib) és if) alpontjában, kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 41. § d) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. Az egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személyek alap- és működési nyilvántartásáról, valamint a működési nyilvántartásban nem szereplő személyek tevékenységének engedélyezéséről szóló 18/2007. (IV. 17.) EüM rendelet módosítása

1. §

Az egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személyek alap- és működési nyilvántartásáról, valamint a működési nyilvántartásban nem szereplő személyek tevékenységének engedélyezéséről szóló 18/2007. (IV. 17.) EüM rendelet (a továbbiakban:

R.1.) 2. § -a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

„(2a) Az egészségügyi dolgozók alapnyilvántartása az alábbi típusú résznyilvántartásokat foglalja magába:

a) orvosok és fogorvosok nyilvántartása,

b) gyógyszerészek nyilvántartása,

c) klinikai végzettségű egészségügyi dolgozók nyilvántartása és

d) egészségügyi szakdolgozók nyilvántartása.”
2. §

Az R.1. a következő 4/A. §-sal egészül ki:
„4/A. § „Az egészségügyi dolgozók működési nyilvántartása az alábbi típusú

résznyilvántartásokat foglalja magába:

a) orvosok és fogorvosok nyilvántartása,

b) gyógyszerészek nyilvántartása,

c) klinikai végzettségű egészségügyi dolgozók nyilvántartása és

d) egészségügyi szakdolgozók nyilvántartása.”
3. §

Az R.1.

a) 1. melléklete az 1. melléklet szerint,

b) 2. melléklete a 2. melléklet szerint és

c) 3. melléklete a 3. melléklet szerint

módosul.

4. §
Hatályát veszti az az R.1. 2. melléklet III. Egyéb adatok 5. pont 5.2-5.6. alpontja.

2. Az egészségügyi tevékenység végzéséhez szükséges oklevelek elismeréséről, továbbá az oklevelek külföldi elismertetéséhez szükséges hatósági bizonyítványok kiadásának egyes eljárási szabályairól szóló 30/2008. (VII. 25.) EüM rendelet módosítása

5. §

(1) Az egészségügyi tevékenység végzéséhez szükséges oklevelek elismeréséről, továbbá az oklevelek külföldi elismertetéséhez szükséges hatósági bizonyítványok kiadásának egyes eljárási szabályairól szóló 30/2008. (VII. 25.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.2.) 12. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az (1) bekezdés szerinti hatósági bizonyítványban az EEKH a kérelem benyújtását megelőző öt év tekintetében igazolja, hogy a kérelmező legalább három egymást követő éven keresztül ténylegesen és jogszerűen gyakorolta az adott egészségügyi tevékenységet Magyarországon. A szakmai gyakorlatba az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló 2003. évi LXXXIV. törvény hatálybalépését követő időszak tekintetében annak 7. § (2) bekezdése szerinti jogviszonyokban eltöltött időtartam számítható be.”
(2) Az R.2. 12. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(4) A (2) és (3) bekezdés alkalmazásában a szakmai gyakorlat időtartamát és jogszerűségét

az EEKH a munkáltató nyilatkozata, illetve a nem alkalmazottként foglalkoztatott

egészségügyi dolgozók esetében a tevékenységet engedélyező szerv igazolása, valamint az egészségügyi dolgozók működési nyilvántartása szerinti adatok alapján igazolja.”
6. §

Az R.2. 15. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Ez a rendelet - szabályozási tárgykörében - a szakmai képesítések elismeréséről szóló, 2005. szeptember 7-i 2005/36/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 7. cikk (4) bekezdésének, 8. cikkének, 10. cikk b), d), e) és f) pontjának, 14. cikk (1) és (2) bekezdésének, 21. cikk (1)-(3) bekezdésének, 23. cikk (1) bekezdésének, 24-25. cikkének, 30. cikk (1) bekezdés második albekezdésének, 31. cikkének, 34. cikkének, 35. cikkének, 40. cikkének, 41. cikk (1) bekezdésének, 43. cikk (1) bekezdésének, 44. cikkének, 50. cikk (1) és (2) bekezdésének, V. melléklete 5.2.1., 5.3.1., 5.5.1. és 5.6.1. pontjának, valamint VII. melléklete 1. d) pontjának való megfelelést szolgálja.”

7. §

Hatályát veszti az R.2. 13. § (3) bekezdése.

3. Az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakmai képzés részletes szabályairól szóló 16/2010. (IV. 15.) EüM rendelet módosítása

8. §

Az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakmai képzés részletes szabályairól szóló 16/2010. (IV. 15.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.3.) 1. § c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (E rendelet hatálya) „c) a szakképzés teljesítésének részletes szabályaira, valamint a szakképzést lezáró szakvizsgáztatásra vonatkozó szabályokra” (terjed ki.)

9. §

Az R.3. 7. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Az akkreditációs eljárás lefolytatását az egészségügyi szolgáltató kezdeményezi valamely felsőoktatási intézménynél. Az akkreditáció iránti kérelmet a felsőoktatási intézmény – a kérelem előzetes vizsgálatát követően – nyújtja be az EEKH-hoz.”

10. §

(1) Az R.3. 11/A. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A jelöltet a szakképzés törzsképzési programjának teljesítésében tutor és mentor segíti. A tutor a képzési program teljesítése során közvetlenül felügyeli a szakorvosjelölt munkáját és folyamatos szakmai segítséget nyújt a jelöltnek az egészségügyi tevékenység végzésében.
(2) A mentor irányítja és felügyeli a szakorvosjelölt szakképzését, és figyelemmel kíséri az elméleti és gyakorlati szakképzés szakmai színvonalát, valamint a tutorok tevékenységét.”
(2) Az R.3. 11/A. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Mentori tevékenységet az láthat el, aki adott szakképesítés vonatkozásában szakvizsgával és

a) legalább öt éves szakmai gyakorlattal, valamint tudományos fokozattal vagy

b) legalább tíz éves szakmai gyakorlattal

rendelkezik.”
11. §

Az R. 3. 11/A. § (5) bekezdésében az „öt tutor tevékenységének” szövegrész helyébe a „hat szakorvosjelölt szakképzésének” szöveg lép.
12. §

Hatályát veszti az R.3.

a) IV. Fejezetének címében az „IDŐTARTAMA ÉS TELJESÍTÉSE” szövegrész és

b) 9. §-a.

4. Az egészségügyi szakdolgozók továbbképzésének szabályairól szóló 63/2011. (XI. 29.) NEFMI rendelet módosítása

13. §

Az egészségügyi szakdolgozók továbbképzésének szabályairól szóló 63/2011. (XI. 29.) NEFMI rendelet (a továbbiakban: R.4.) 4. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A kötelező szakmacsoportos továbbképzés szervezésére való jogosultság (a

továbbiakban: továbbképzés szervezési jog) odaítéléséről az EEKH elnöke minden év december 31-ig dönt.”

14. §

Az R.4. 6. § (1) bekezdés e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Szabadon választható elméleti továbbképzésnek minősül:)

„e) az orvosok, fogorvosok, gyógyszerészek és az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítéssel rendelkezők folyamatos továbbképzéséről szóló miniszteri rendelet szerinti kötelező szakmacsoportos, valamint szabadon választható, akkreditált elméleti továbbképzésen történő részvétel,”

15. §

(1) Az R.4. 7. § (2) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(2) A 6. § (1) bekezdés a) pontja szerinti szabadon választható elméleti továbbképzés szervezőjének, minősítés céljából a továbbképzési program 3. melléklet szerinti adatait a továbbképzés időpontját legalább két hónappal megelőzően kell a GYEMSZI-hez benyújtania.”

(2) Az R.4. 7. §-a a következő (2a)–(2e) bekezdéssel egészül ki:

„(2a) A továbbképzési program befogadásáról a GYEMSZI dönt. A GYEMSZI a hiányosan, vagy a határidő lejártát követően benyújtott programot elbírálás nélkül visszaküldi, a bizonyíthatóan reklám vagy üzleti érdeket szolgáló programot indoklás megjelölésével visszautasítja.

(2b) Aki a (2a) bekezdésben és a 3. mellékletben foglaltakat nem, vagy nem határidőre teljesítette, attól - annak pótlásáig - nem fogadható el új továbbképzési program.

(2c) A GYEMSZI a 2. mellékletben foglaltak figyelembevételével pontszámajánlással látja el az egyes továbbképzési programokat, és valamennyi hozzá benyújtott, és pontszámajánlással ellátott programot közvetlenül elektronikus úton megküld a MESZK részére.

(2d) A minősítésre benyújtott továbbképzés pontértékéről az EEKH elnöke dönt a Szakmai Kollégium, a GYEMSZI és a MESZK javaslata alapján, a (3) bekezdésben foglaltak, az (5) bekezdés szerint közzétett szempontok, valamint a 2. melléklet szerint adható pontértékek figyelembe vételével.

(2e) Az EEKH elnöke a jóváhagyott továbbképzési pontértékeket a döntést követő 5 napon belül elektronikus úton, a GYEMSZI, a továbbképzés szervezője, valamint a továbbképzésre kötelezettek számára hozzáférhetővé teszi.”

16. §

Az R.4. 8. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) A 6. § (1) bekezdés c)-e) pontja szerinti továbbképzések vonatkozásában a GYEMSZI az egészségügyi szakdolgozó részére a 2. mellékletben foglaltak figyelembe vételével megállapítható továbbképzési pontokra vonatkozó javaslatát elektronikus úton megküldi az EEKH részére. Az egészségügyi dolgozó által adott továbbképzés teljesítésével megszerzett pontértékről a GYEMSZI javaslata alapján az EEKH elnöke dönt és arról az egészségügyi szakdolgozót a döntést követő 5 napon belül tájékoztatja.”

17. §

Az R.4. 14. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Egy továbbképzési időszakból a következő időszakba legfeljebb 25 - a továbbképzési időszak utolsó évében szerzett - elméleti továbbképzési pont vihető át. A következő továbbképzési időszakba átvitt pontszám szabadon választható elméleti továbbképzési pontként kerül jóváírásra.”

18. §

Az R.4.

a) 1. melléklete a 4. melléklet szerint

b) 2. melléklete az 5. melléklet szerint módosul.
19. §

Az R.4.

a) 1. § (4) bekezdésében az „Eütv.” szövegrész helyébe az „egészségügyről szóló 1997. évi CLIV törvény (a továbbiakban: Eütv.)” szöveg,

b) 4. § (3) bekezdésében az „Egészségügyi Szakképzési és Továbbképzési Tanács (a továbbiakban: ESZTT)” szövegrész helyébe az „Egészségügyi Engedélyezési és

Közigazgatási Hivatal (a továbbiakban: EEKH)” szöveg,

c) 4. § (7) bekezdésében az „a miniszter a minisztérium honlapján” szövegrész helyébe az „az EEKH” szöveg,

d) 5. § (3) bekezdésében az „A miniszter visszavonja a továbbképzés szervezési jogot az ESZTT javaslata alapján,” szövegrész helyébe az „Az EEKH elnöke visszavonja a továbbképzés szervezési jogot szöveg,

e) 5. § (5) bekezdésében az „a minisztérium” szövegrész helyébe az „az EEKH és a

GYEMSZI” szöveg,

f) 6. § (1) bekezdés a) pontjában a „(2) bekezdése” szövegrész helyébe a „(2d) bekezdése” szöveg

g) 6. § (2) bekezdésében a „b)-e)” szövegrész helyébe a „b)-d)” szöveg,

h) 7. § (5) bekezdésében a „(2) bekezdés” szövegrész helyébe a „(2d) bekezdés” szöveg

i) 7. § (6) bekezdésében a „(2) bekezdésében” szövegrész helyébe a „(2d) bekezdésében” szöveg és

j) 12. § (2) bekezdésében az „a GYEMSZI nyilvántartásba veszi” szövegrész helyébe az „a GYEMSZI az általa vezetett, az Eütv. 116/C. § (2) bekezdése szerinti nyilvántartásba rögzíti”

szöveg lép.

20. §

Hatályát veszti az R.4.

a) 7. § (4) bekezdése és

b) 8. § (2) bekezdése.

5. Az orvosok, fogorvosok, gyógyszerészek és az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítéssel rendelkezők folyamatos továbbképzéséről szóló 64/2011. (XI. 29.) NEFMI rendelet módosítása

21. §

Az orvosok, fogorvosok, gyógyszerészek és az egészségügyi felsőfokú szakirányú

szakképesítéssel rendelkezők folyamatos továbbképzéséről szóló 64/2011. (XI. 29.) NEFMI rendelet 8. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően annak a belgyógyászat szakképesítéssel rendelkező továbbképzésre kötelezettnek, aki továbbképzési időszak alatt háziorvosi alapellátási tevékenység végzését igazolja, az e tevékenység végzésével megszerzett gyakorlati pontérték a belgyógyászat szakképesítés tekintetében is elismerésre kerül.”

6. Az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítés megszerzéséről szóló 22/2012. (IX. 14.) EMMI rendelet módosítása

22. §

Az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítés megszerzéséről szóló 22/2012. (IX. 14.) EMMI rendelet 11. § (3) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Az idegsebészet, valamint az ortopédia és traumatológia szakképesítések kivételével az 1. mellékletben szereplő szakképesítések)

„a) a gyermekgondozási díj és a gyermekgondozási segély jogosultsági ideje alatt, valamint a jogosultság megszűntét követő öt évben,”

(az egyetem döntése alapján részmunkaidőben is teljesíthetők.)

7. A szakorvosok, szakfogorvosok, szakgyógyszerészek és szakpszichológusok egészségügyi szakirányú szakmai továbbképzéséről szóló 23/2012. (IX. 14.) EMMI rendelet módosítása

23. §

A szakorvosok, szakfogorvosok, szakgyógyszerészek és szakpszichológusok egészségügyi szakirányú szakmai továbbképzéséről szóló 23/2012. (IX. 14.) EMMI rendelet (a továbbiakban: R.5.)

a) 1. melléklete a 6. melléklet,

b) 2. melléklete a 7. melléklet

szerint módosul.

24. §

Ez a rendelet 2014. január 1-jén lép hatályba.

25. §

Ez a rendelet a szakmai képesítések elismeréséről szóló, 2005. szeptember 7-i 2005/36/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 23. cikk (1) bekezdésének, valamint 41. cikk (1) bekezdésének való megfelelést szolgálja.

Szerző:

PHARMINDEX Online