AZ EMA első szemészeti workshopja

hirdetés

Október utolsó napjaiban rendezte az EMA (Európai Gyógyszerügynökség) mintegy 200 szakértő részvételével (Európa, Ausztrália, Japán, USA) az első, kétnapos szemészeti tárgyú workshopját. Ennek fő témája a szemészet tudományos fejlődése, és a szemészetben alkalmazott gyógyszerekkel kapcsolatos gyógyszerbevezetési szabályozók változása volt.

Az ophthalmológiában van néhány orvostudományi áttörésnek számító terület, ezek egyike az időskori (nedves) macula-degeneráció (AMD, ARMD) kezelése. Néhány egyéb területen pedig egyáltalán nem volt korábban gyógyszeres kezelési lehetőség, pl.: retinitis pigmentosa és a száraz macula degeneráció.

A workshop résztvevői: az európai gyógyszerhatóság, gyógyszeripari szakemberek, orvosok, a betegek, betegegyesületek képviselői voltak. A megbeszélések számos területre kiterjedtek: a klinikai vizsgálatokban alkalmazott vizuális funkció mérése, őssejtek és génterápia alkalmazása a retina betegségeiben, a macula degeneráció kezelése, a szem gyulladásos betegségei, a cornea felületének helyreállítása őssejtekkel, a száraz szem-szindróma kezelése stb.

Érintették a gyermekkori szemproblémákat is: koraszülöttek retinabetegségei, gyermekkori glaucoma, szemgyulladások, szemészeti műtétek utáni fájdalomcsillapítás. Megoldandó probléma többek között a javulás mértékének megítélése gyermekkorban, szemgyulladások esetében kevés az evidenciának megfelelő klinikai adat, és hosszú távú kezelésekkel kapcsolatos gyógyszerbiztonsági adatok sem elérhetőek jelenleg.

Ez a workshop rávilágított néhány aktuális kérdéskörre a szemészetet illetően: a fejlesztő cégek, és az akadémikus orvostudomány számára egyaránt. Az EMA támogató szándékát fejezte ki azzal kapcsolatosan, hogy a szemészetben érdekelt gyógyszeripari cégek már korai kutatási fázisban egyeztessék terveiket a gyógyszerhatósággal, a minél eredményesebb szemészeti gyógyszerfejlesztés érdekében. Fontos a cégek és az orvosok mellett természetesen a betegekkel, a betegegyesületekkel folytatott párbeszéd is.

Szerző:

PHARMINDEX Online