Az év fontosabb egészségügyi kihívásai, eseményei

hirdetés

Nagy-Britannia: az NHS-krízis

A szigetországi Health and Social Care Bill reformfolyama idén is folytatódott, a törvényi szabályozás ez év áprilisában lépett hatályba, a brit egészségügyből érkező ellenérvek és tiltakozás ellenére is. A Mid Staffordshire NHS Foundation Trust szintén idei közleménye szerint botrányos körülmények uralkodnak egyes egészségügyi intézményekben, novemberben a Care Quality Commission azt jelentette, hogy számos akut kórházi ellátóhelyen nem javultak az ellátás körülményei, minőségellenőrzése. Az NHS krízisének jellemző adata, hogy kórházaiban a halálozási arányok az USA-hoz viszonyítva megkétszereződtek, és 400 millió GBP extra finanszírozás szükséges a sürgősségi és baleseti osztályok számára a tél beköszöntével.

Polio-politika

2013-ban szembesülhettünk a világszintű polio-eradikáció hibáival. Pakisztán és Nigéria területén a vakcinációs kampányok problémái miatt, és az oltással foglalkozó önkéntesek meggyilkolását követően gyermekek százezrei maradtak vakcinálás nélkül… 2012-vel szemben, amikor összesen 6 bizonyított polio eset fordult elő a világon összes 223 eset közül (a polio-endémiás) Pakisztán, Afganisztán és Nigéria területén, idén viszont a non-endémiás Szomáliában 183, és Szíriában 17 igazolt eset (!) a szír és szomáliai politikai krízis, 11 oltási szakember elrablása Pakisztánban mind-mind azt mutatja, hogy a polio problémája ma már sokkal inkább politikai, mint egészségügyi kérdés.

Agyunk alapkutatása

Obama elnök április 2-án jelentette be a BRAIN Initiative programot, amely a jövő évi amerikai költségvetés 100 millió dolláros tételét jelenti, és lényeges kérdése az emberi agy pontos feltérképezése, műszer-, és eszközfejlesztés mindehhez. Ebből már ez év szeptemberében az amerikai National Institutes of Health 40 millió dollárt allokált az agyi sejttípusok kutatásával, az agyi mappinggel, a neuronok működése és az emberi viselkedés összefüggéseinek kutatásával foglalkozó projektekre. Az agyi képalkotó módszerek fejlődése segítheti a neurológiai vizsgálatokat, a komplex neurológiai betegségek markereinek megtalálásában. Mivel a humán agy területén 1 mm3 corticalis szövet több mint 80 000 neuront és 4,5 millió szinapszist tartalmaz, etikai kérdések merültek fel, hogy a pénzügyi alapokat "jobban elérhető" célokra is fordítsák emellett.

MERS misztérium

Júniusban eddig ismeretlen járványként aposztrofálta Margaret Chan a WHO elnöke a Közép-Keleten előforduló, coronavirus okozta betegséget (Middle East respiratory syndrome , MERS). Mint kiderült az emberről emberre terjedés transzmissziója lassú, és az esetszám nem ugrott meg hirtelen, október körül a hádzs idején, lassú járványnak volt tekinthető. December 2-án a WHO 163 laboratóriumilag igazolt MERS-esetet jelentett, főként Szaud-Arábia területén, ahol 70 halálesetet regisztráltak. Az esetek nagy része sporadikus volt, és úgy tűnik, hogy a zoonózis denevérektől és tevéktől indul, az állati rezervoár még nem pontosan tisztázott. A fatális esetek száma valóban magas (74%), de a szekunder eseteknél 20%-ra csökken, ami jelzi, hogy a korai diagnózis és az esetek megfelelő kezelése a legsúlyosabb kimenetel arányát mérsékelheti.

H7N9 – a kínai kázus

A világ populációjának nagyobb része Dél- és Kelet-Ázsiába él, egy innen induló világjárvány katasztrofális következményekkel járhat. Erre lehetett volna jó példa a H7N9 vírus. Kínában bukkant fel, magas fatalitási aránnyal, és szintén nem tisztázott transzmisszióval a tünetmentes baromfiállományból. Abban az időszakban 45 személy halt meg, júliusig 135 volt a laboratóriumilag igazolt esetszám, azóta 2 további halálozás történt összesen. A kínai egészségügyi hatóságok gyors és publikusan is közzétett reagálása a nemzetközi közvélemény elismerését vívta ki. Hat vakcinajelölt készítmény fejlesztése indult el, még nem eldöntött kérdés, hogy szükséges-e ezek alkalmazása, mivel a H7N9 vírus emberről emberre terjedése egyelőre csekélynek tűnik.

HIV-helyzet

"Funkcionális gyógyulás" szlogennel indult az idei év a HIV/AIDS problémakörében. Két személy esetében a haemopoietikus őssejt-transzplantációt követően már nem kellett a hosszú távon alkalmazott kezelést folytatni. A gyógyszeres kezelés abbahagyását követő 11. és 31. héten a vírus nem volt kimutatható (!) Más eset volt egy csecsemő, aki születésétől kezdődően hármas antiretroviralis kombinációs kezelésben részesült, 18 hónap kezelés után leállították a terápiát, mivel nem volt szervezetében detektálható HIV-vírus. Két bostoni felnőtt AIDS-betegen viszont a gyógyszeres terápia leállítását követően ismét felbukkant a vírus. A HIV-betegek közösségében ez az év inkább a terápiás sikerekről szólt.

Dengue-dilemmák

A hondurasi kormány júliusban hirdetett szükségállapotot a Dengue-láz fellángolása miatt. December 5-én az országban a Pan American Health Organization 37 666 (!) klinikai esetet jelentett, ezek között 4267 minősült súlyosnak, és 27 halálozás fordult elő. A kormány gyorsan próbált reagálni, mert még mindenki emlékezett a 2010-es járványra, amikor 67 ezres betegszám mellett 83 volt a halálos áldozatok száma. Világszerte mintegy 50-100 millió a Dengue-fertőzöttek becsült száma, tehát a kórkép az egyik legelterjedtebb vektor-terjesztette betegség, de a legcsekélyebb prioritást sem élvezte ezidáig. Egy sikerrel zárult Fázis IIb vizsgálat kivételével ma sincs Dengue-láz ellen alkalmazható vakcina forgalomban.

Indiai indíttatás – az élelmiszerbiztonság terén

Hosszas vitákat követően 2013 szeptemberében megszületett az indiai szenátus jóváhagyásával a National Food Security Act. A törvény 13 milliárd angol fontnak megfelelő összeget fordít az indiai népesség gabonafélékkel való ellátására. Az ambíciózus terv egyik fő célja az alultápláltság csökkentése, 5 kg gabona juttatása havonta – mintegy 800 millió embernek. Felmerültek persze negatív vélemények, a korrupciót, a nagyarányú kiadásokat és a potenciális szavazók "megvásárlását" illetően. Ez igaz lehet, de az élelmiszerbiztonság egészségügyi előnyei kétségtelenek.

Robottechnika, protézisek

A New England Journal of Medicine szeptemberi számában publikált robottechnológián alapuló protézis képes a lépcsőmászásra, egyenetlen talajon való haladásra. A protézis az amputált beteg combizmainak maradványaiból nyeri az EMG-szignálokat, és hasonlóan működik, mint a mechanikus elven alapuló protézisek. A Lancet-ben tavaly megjelent cikk pedig az agyi impulzusokkal "dolgozó" robotkart mutatta be (amelyet természetesen az agyban elhelyezett szenzoregység segítségével irányítanak). Egy lépéssel közelebb jutottunk megint végtagvesztett sorstársaink rehabilitációjához, a funkciók lehetséges visszanyeréséhez.

Az év katasztrófája: Fülöp-szigetek

Az októberi földrengést követően, november közepén több mint 200 km/órás szélvihar, tájfun tombolt a Fülöp-szigetek központi területein, döbbenetes mértékű következményekkel: 5500 ember halt meg, igen jelentős vagyoni és infrastrukturális kár képződött. A hathatós nemzetközi összefogás és segítség ellenére a segélyek megérkezését a földrajzi tényezők is hátráltatták. A tájfun nemcsak pusztítást hagyott maga után, de a fertőzések súlyos mérvű terjedését, a gyermekkori halálozás emelkedését. A Disasters Emergency Committee, 14 karitatív szervezetet tömörít, jelentésében összefoglalta, hogy több mint 73 millió font értékű adomány érkezett hozzájuk és partnereikhez, amely kb. 1,6 millió károsult ember ellátásában jelentett segítséget, de még most is (december 20-án) milliók várnak segítségre…

További információ:

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2813%2962683-5/fulltext?_eventId=login

Szerző:

PHARMINDEX Online