Az FDA módosítja az erythropoesist serkentő szerek adagolását (kivonat)
Az amerikai gyógyszerhatóság, az FDA június 24-én szigorítási rendelkezést hozott az erythropoesist serkentő szerek (ESAs) adagolását illetően, a krónikus vesebetegséghez társuló renalis anaemia kezelésekor.
Ennek oka a szakirodalomban megjelent közlések, amelyek cardiovascularis események, mint pl. stroke, trhrombosis, halálozás nagyobb kockázatáról számoltak be.
Az ESA-gyógyszerek az erythropoetin humán fehérje szintetikus analógjai, funkciójuk lényege a csontvelői primitív sejtek stimulálása, vörösvérsejt-képzés céljából.
Az ESA-gyógyszerek krónikus vesebetegség esetén indikáltak néhány (pl. renalis) anaemia kezelésére, illetőleg kemoterápiás kezelés esetén is. Az ESA csoportba tartozó szerek pl. az epoetin alfa, illetőleg a darbepoetin alfa. (Az amerikai gyógyszerneveket nem tüntetjük fel, mive az USÁ-ban regisztrált nevek nem minden esetben egyeznek az európai regisztráció neveivel, ez utóbbiakat kapcsolódó jobboldali tartalmunkban láthatják a Kollégák, a szerk.)
A javasolt dózismódosításokat a vonatkozó alkalmazási előírások fogják tartalmazni a figyelmeztetés fejezetben, illetőleg utalással az újabb klinikai vizsgálatokból származó adatokkal (amelyek jelezték a cardiovascularis események gyakoribbá válását, pl. szívroham, stroke), az ESA-szerek (korábban) normál adagolási rezsimje, dózisnagyságrendjei mellett. Érdekes észlelés még, hogy az ESA-szerek alkalmazása nem javítja az életminőséget, a fáradtságérzést.
Az amerikai betegségvizsgáló- és megelőzési központ, a CDC adatai szerint az USÁ-ban a 20 év feletti populációban 20 milliónál több (!) a krónikus vesebetegek száma. .
Mostanáig az ESA-gyógyszerek alkalmazási előírásában az szerepelt, hogy a cél a 10-12 g/dl hemoglobin-szint elérése krónikus vesebetegség esetében. Ezt javasolják változtatni: "elérendő hemoglobin célérték"-re.
Javasolt egyéb változtatások az alkalmazási előírás szövegében:
Krónikus vesebetegség esetén a kezelőorvosnak mérlegelnie kell az ESA-gyógyszerek alkalmazásával járó kockázatot, azaz a kevesebb vörösvérsejt transzfúzió adásának előnyeit – szemben az ESA-szerek magasabb cardiovascularis kockázatával. Minden beteg esetén individualizálni kell a dózist, annyi ESA adásával, amely mellett már csökkenthető a transzfúzió szükséglete, mennyisége.
Krónikus, anaemiás, de nem dializált vesebetegek számára:
• Akkor célszerű ESA-kezelést indítani, ha a hemoglobin szint 10 g/dl alá esik, és egyéb körülmények is indokolttá teszik.
• 10 g/dl hemoglobin szint felett az ESA-szerek adását csökkenteni kell, vagy meg kell szüntetni.
Krónikus, anaemiás, dializált vesebetegek számára:
• Akkor célszerű ESA-kezelést indítani, ha a hemoglobin szint 10 g/dl alá esik.
• Ha a hemoglobin szint 11 g/dl feletti, az ESA-szerek adását csökkenteni kell, vagy meg kell szüntetni.
Az adagolás jelentős mértékben individualizált kell legyen, tehát a javaslat arra nem tér ki, "mennyivel" a 10 g/dl alatt kell megkezdeni a kezelést, és arra sem 10 g/dl felett "meddig kell elmenni".
A dózismódosítási javaslat alapjául a TREAT vizsgálat szolgált (Trial to Reduce Cardiovascular Events with Aranesp Therapy), melynek eredményei szerint az ESA-készítmények 11 g/dl hemoglobin szint felett növelik a kockázatát a súlyos cardiovascularis események kialakulásának (szívroham, stroke).
Az anaemiás krónikus vesebetegek ESA-kezelését illetően már több beszámoló zajlott: a Cardiovascular Drugs Advisory Committee and the Drug Safety and Risk management Advisory Committee előtt 2007. szeptember 11-én, illetve a Cardiovascular and Renal Drugs Advisory Committee ülésén 2010. október 18-án.
Az FDA az alkalmazási előírás módosításán felül tovább folytatja az ESA-gyógyszerek biztonságossági értékelést, és javasolja az Amgen cégnek további klinikai vizsgálatok elvégeztetését.
További információ:
forrás:
http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm260670.htm
Szponzorált tartalom