Az obesitas hosszú távú gyógyszeres kezelése

hirdetés

Az amerikai felnőtt lakosság 36%-a elhízott, és közülük számosan nem képesek arra, hogy kizárólag életmódi változtatások révén érjenek el kellő testsúlycsökkenést.

A tanulmány célkitűzése annak elemzése volt, hogy az USA-ban az obesitas kezelésében, felnőtt betegeken alkalmazott (forgalomban lévő) gyógyszerek valójában milyen hatást fejtenek ki. A szerzők a célzott alkalmazás mellett elemezték az off-label gyógyszerhasználatot is, és javaslatokat fogalmaztak meg a klinikai gyakorlat számára.

Módszerek

Meta-analízis: a PubMed adatbázisban végezték a kutatást (annak indításától 2013 szeptemberéig) áttekintették a vonatkozó meta-analíziseket, szisztematikus review tanulmányokat, és a randomizált, plcebo kontrollos klinikai vizsgálatokat a jelenleg forgalomban lévő gyógyszerek tekintetében, ahol a vizsgálat legalább 1 évig tartott, elsődleges vagy másodlagos végpontja volt a testsúly változása, csoportonként legalább 50 résztvevővel, akik közül legalább 50% befejezte a vizsgálatot. Az obesitas kezelésén túl az egyéb betegségek gyógyszerelését is regisztrálták.

Eredmények

Az obesitas gyógyszeres kezelése* hosszú távon zajlott – az életmódi javaslatok, kezelés mellett. A placebo kezeléshez képest, a kiindulási testsúly orlistat ill. lorcaserine alkalmazása mellett 3, phentermine + topiramate alkalmazásakor pedig 9%-kal csökkent az 1 éves kontroll időpontjában. A klinikai szempontból számításba vehető testsúlycsökkenés (legalább 5%) a lorcaserin csoportban 37-47, orlistat esetén 35-73, illetve magas dózisú phentermine + topiramate esetén 67-70%-ban jelentkezett. Mindhárom kezelés mellett a kardiometabolikus kockázat jelentősebben csökkent, mint placebo adásakor, de az obesitas kezelése (önmagában) nem csökkentette a cardiovascularis morbiditást, vagy mortalitást. Leggyakoribb a noradrenerg gyógyszerek adása volt, annak ellenére, hogy ezeket csak rövid távon lehet alkalmazni, és hossz távú alkalmazásuk hatása és biztonságossága nem tisztázott.

Következtetés

Az obesitas hosszú távú gyógyszeres kezelése az életmódi változtatások mellett fokozottabb testsúlycsökkenést eredményezett, placebohoz képest nőtt az 1 éves kezelés után mért testsúlycsökkenés mértéke. Ha leszámítjuk azon betegeket, ahol 5% alatti volt a testsúlycsökkenés, a gyakorló klinikus számára csökkenthető lesz a gyógyszeres kezelés kockázatainak és költségeinek feleslegesen kitett személyek aránya, ahol hosszú távú előny nem várható.

* Megjegyzés: hazánkban a cikkben említett gyógyszerek közül csak az orlistat van forgalomban obesitas indikációval, illetve a topiramate, de kizárólag antiepilepticumként (másodlagosan a migrén prevenciójában.)

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1774038

Szerző:

PHARMINDEX Online