Bírák orvosszakértői ismereteket, medikusok jogot tanulnak Pécsett

Bírósági dolgozók az igazságügyi orvosszakértői munkával, orvostanhallgatók az európai joganyaggal ismerkedhetnek mélyrehatóan a Baranya Megyei Bíróság és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) közelmúltban kötött, Magyarországon eddig egyedülálló együttműködésének köszönhetően.

hirdetés

Wirth Béla, a Baranya Megyei Bíróság elnöke Pécsett, sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy az egyetem igazságügyi orvostani intézetében huszonöt bírósági alkalmazottnak, köztük bíráknak, bírójelölteknek, fogalmazóknak, titkároknak nyílt lehetőségük hat héten át az orvosszakértői munkával kapcsolatos ismereteik gyarapítására. Cserébe európai jogi szaktanácsadást végző bírák ősztől orvostanhallgatóknak tartanak őket érintő európai jogi előadásokat angol és német nyelven.

Huszár András professzor, az orvostani intézet igazgatója elmondta: a bírósági dolgozók részvételével zajló kurzus témái között a sérülések és az ittas, valamint bódult állapotok véleményezése, a látlelet, a DNS-technika, a toxikológia, a származás megállapításához szükséges vizsgálatok szerepelnek.

Kiemelten foglalkoznak a munkaképesség-csökkenéssel a munkaügyi perek vonatkozásában, az igazságügyi elmekórtannal, és egyebek mellett a beszámíthatósággal, cselekvőképességgel is.

Wirth Béla úgy véli, a bíróság tekintetében hiánypótló együttműködésről van szó, mert az igazságügyi orvosszakértői munka
ezen területei ilyen részletességgel sem a jogász, sem a bírósági képzésben nem kerültek szóba.

Közlése szerint kollégáik a tanultaknak köszönhetően olyan tudáshoz jutnak, melynek révén pontosabban fogalmazhatják meg a szakértőt kirendelő végzésben megválaszolandó kérdéseket, nagyobb háttértudással rendelkeznek a szakértői vélemények értékeléséhez. Mindez megkönnyíti a bírák és a szakértők munkáját, lerövidíti az eljárások idejét.

Huszár András ehhez hozzátette: az együttműködés nagy előnye az is, hogy a bírák naprakész információkhoz jutnak az igazságügyi orvosszakértői munkában megjelenő újabb és újabb technológiákról, eszközökről, eljárásokról és anyagokról. A professzor példaként a drogfogyasztással kapcsolatos vizsgálatokat említette, melyek során szinte naponta találkoznak újabb vegyületekkel.

Koller Ákos professzor, a PTE orvosi karának dékánhelyettese közölte: a PTE támogatja a képzés folytatását, továbbá azt is, hogy a kurzus anyagából jegyzet és internetes tananyag készüljön. Egyben reményét fejezte ki, hogy a Baranya Megyei Bírósággal folytatott együttműködésük példaértékű lesz a többi hazai orvostudományi kar számára, így ilyen irányú képzéseket a közeljövőben Budapesten, Szegeden és Debrecenben is szerveznek majd.

Szerző:

PHARMINDEX Online