Génmutáció az új daganatellenes gyógyszer támadáspontja

Az FDA november 13-án gyorsított eljárással jóváhagyta az előrehaladott nem kissejtes tüdőkarcinóma (NSCLC) kezelésére szolgáló, orálisan alkalmazható Tagrisso-t, amelynek hatóanyaga az osimertinib. A Tagresso olyan betegek kezelésére javallott, akiknél a daganatban kimutatható egy speciális EGFR-mutáció, és betegségük rosszabbodott más EGFR-gátló kezelést követően.

hirdetés

Az FDA hematológiai és onkológiai gyógyszerkészítményekkel foglalkozó osztályának igazgatója szerint a tüdőrák molekuláris hátterével és a korábbi kezelésekkel szembeni rezisztencia okaival kapcsolatos ismeretek köre folyamatosan bővül. Dr. Richard Pazdur szerint ez a forgalomba hozatali engedély új készítményt tesz elérhetővé olyan betegek számára, akiknél az EGFR-rezisztanciát okozó mutációt igazolták, és számos klinikai vizsgálat alátámasztja a Tagrisso hatásosságát a daganat nagyságának több mint felével történő csökkentésében.

Az FDA ugyancsak engedélyezte az első EGFR mutáció tesztet is, amely alkalmas annak a génmutációnak a kimutatására, amely a Tagrisso támadáspontja. Az FDA orvostechnikai osztályának igazgatója szerint a hatékony és biztonságos diagnosztikai tesztek alapvető fontosságúak, és meghatározhatják a kezelések sikerét.

A hatóanyag egy EGFR-tirozinkináz gátló, célzott daganatellenes hatásmechanizmussal, amely gátolja az aktiváló EGFRm és a T790M mutációt is, mely utóbbi felelős az EGFR-TKI kezeléssel szemben kialakuló rezisztenciáért. Az EGFR-pozitív NSCLC-betegek közel kétharmadánál kialakul a T790M mutáció az EGFR-TKI kezelés után tapasztalt progressziót követően, amelynek kezelésére korlátozott lehetőségek álltak rendelkezésre.

A Tagrisso biztonságosságát és hatásosságát két multicentrikus, egykaros vizsgálatban igazolták 411 beteg részvételével, akik előrehaladott EGFR T790M mutáció-pozitív NSCLC-ben szenvedtek, és betegségük rosszabbodott EGFR-gátló kezelést követően. A két vizsgálat során a betegek 57%-a, illetve 61%-a esetén tapasztalták a tumor méretének teljes vagy részleges csökkenését (objektív válaszarány).

A Tagrisso leggyakoribb mellékhatása a hasmenés (42%, ebből 1% 3/4-es súlyossági fokozatú), bőr- és körömelváltozások voltak (bőrszárazság, kiütés, fertőzés vag bőrpír a köröm tájékán) (41%, 31%, illetve 25%, gyakorlatilag nem volt 3/4-es súlyossági fokozatú). A Tagrisso súlyos mellékhatásokat is okozhat, mint például tüdőgyulladást és szívkárosodást. Ellenjavallatot nem állapítottak meg, a gyógyszert alkalmazása során fennáll az intersticiális tüdőbetegség, QT-megnyúlás, cardiomyopathia és embryofoetalis toxicitás kockázata.

Az engedélyezéshez hasonlóan a gyógyszer kifejlesztése is rekordsebességgel történt: 2 és fél év telt el a klinikai vizsgálatok megkezdése és a jóváhagyás között.

Az osimertinibet az FDA gyorsított eljárással engedélyezte, Európában és Japánban szintén megkapta az elsőbbségi engedélyezési és gyorsított értékelési státuszt.

 

Szerző:

PHARMINDEX Online