D-vitamin szupplementáció hatása a csontsűrűségre: review és meta-analízis

hirdetés

Újabb meta-analízis vizsgálatok szerint a kalcium nélkül adott D-vitamin pótlás nem eredményezte a csonttörések megelőzhetőségét, valószínűleg a nem megfelelő dozírozás miatt, illetve mert a beavatkozás nem a target populáción történt. Ennek ellenére 50 év felett a lakosság mintegy fele használ D-vitamin pótlást. Kisebb kohorszok esetén a csontsűrűség mérése alkalmas indikátor lehet a biológiailag szignifikáns hatások kimutatására. Szerzők célkitűzése volt a D-vitamin pótlás csontsűrűségre gyakorolt hatásának elemzése.

Módszerek

Meta-analízis: a Science, Embase, és Cochrane Database alapján azok indításától 2012-ig terjedő időszakra nézve, a D-vitaminok (D2, D3, metabolitok nem) csontsűrűségre gyakorolt hatását elemző klinikai vizsgálatok révén. Bevonásra került minden randomizált vizsgálat, ahol csak a D-vitamin dózisa különbözött, csak felnőtt betegek szerepeltek, és nem volt fennálló metabolikus csontbetegségük. Az adatokat összevonták egy random effects - meta-analízissel, ahol súlyozott átlag különbségek szerepeltek, 95% CI mellett. A heterogenitás értékelésére az egyedi vizsgálatokat illetően a Cochran's Q- és /2 statisztikai formulákat alkalmazták. Elsődleges végpont volt a kiindulási értékhez viszonyított csontsűrűség-érték %-os változása.

Eredmények

A bevonási kritériumoknak a kutatás szerint 3930 citáció, 23 vizsgálat, (ezek átlagos időtartama 23,5 hónap, 4082 beteg, közöttük 92% nő, átlagéletkoruk 59 év) felelt meg. 19 vizsgálatban főként fehér bőrű populáció szerepelt. Az átlagos kiindulási se-25-D-hydroxivitamin D koncentráció 50 nmol/L alatt volt 8 vizsgálatban (n=1791).

10 vizsgálatban (n=2294), a résztvevők napi 800 IU alatti dózisokat kaptak. A csontsűrűséget öt ponton mérték: lumbalis gerinc, femurnyak, teljes csípő, m. trochanter teljes hosszában ill. alkaron), a vizsgálatokban így 70 esetben mutatkozott szignifikáns eredmény. 6 esetben szignifikáns előny, 2 esetben szignifikáns romlás, a többi esetben nem szignifikáns eredményeket észleltek. Egyetlen vizsgálatban mutatkozott több mint egy mérési helyre lokalizált jótékony hatás. Az eredmények alapján a femurnyaknál enyhe előnyös hatás volt észlelhető, (súlyozott átlagdifferencia 0,8%, 95% CI 0,2-1,4) a vizsgálatok közötti heterogenitás mellett (I2=67%, p<0,00027). A többi mérési ponton nem mutatkozott értékelhető eredmény. Fals pozitív eredmények is voltak a femurnyakon ill. a teljes csípőt illetően.

Következtetés

Osteoporosis fennállása esetén a D-vitamin kiterjedt alkalmazása egyéb kockázatoktól mentes, közösségben élő populáción a meta-analízis alapján nem látszik hatékony beavatkozásnak.

Támogató

Health Research Council of New Zealand.

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2813%2961647-5/fulltext

Szerző:

PHARMINDEX Online