Daganatellenes gyógyszerek klinikai vizsgálatai: új irányzatok kapujában?

hirdetés

Az amerikai Columbia University Medical Center (CUMC) kutatói a daganatellenes készítményekkel végzett klinikai vizsgálatok új megközelítésén dolgoznak. Ennek lényegi eleme hogy a gyógyszer "tervezése" és maga a terápia egy adott betegen zajlik, egyidejűleg. A beteg tumorának jellemző genetikai karakterét, kódját "visszafejtik", és megpróbálják azonosítani, e genetikai jellemzőkre várhatóan mely (már ismert, forgalomban lévő) daganatgátló készítmények hatnak.

Nem elsősorban a mutált génekre koncentrálnak – melyeknek igen csekély száma áll összefüggésben a sikeres terápiás stratégiával – a genetikai elemzés sokkal inkább arra összpontosít, melyek azok a gének, génpárok, amelyek kritikusak lehetnek a tumor túlélése szempontjából, de a normál sejtek számára "közömbösek".

Az FDA által törzskönyvezett/forgalomban lévő készítményeket - melyek e géneket gátolják - ezt követően a humán tumor egérbe ültetett modelljén tesztelik és ha ott sikeresnek bizonyultak, akkor kerülhetnek vissza a humán terápiába. Ez egy hosszúnak tűnő utazás a betegágytól vissza a preklinikumba, majd vissza a terápiába, de ez a 6-9 hónap megéri a későbbi terápiás alkalmazhatóság szempontjából.

"Egészen újszerű megközelítést alkalmazunk, gyakorlatilag megkíséreljük személyre szabni ily módon a daganatellenes terápiát" – említi Andrea Califano professzor, a fent említett CUMC egyetem biológiai tanszékvezetője. "Ha valamit megtanulunk e kísérletekből, az bizonyára az elképesztő mértékű genetikai heterogenitás, részben az egyes betegek között – részben magában az egyedi betegben is.

Ha azt várjuk el a tumorellenes kezeléstől, kemoterápiától stb., hogy minden betegben egységes módon hasson egy adott szer, akkor bizony rendkívüli módon szimplifikáljuk ezt a kérdést! Jelenleg pedig így zajlanak a klinikai gyógyszervizsgálatok.

Hogy közelebb jussunk a megoldáshoz, meg kell értenünk a tumorok biológiáját, a regulációs mechanizmusokat. Remélhetőleg azért lesznek közös pontok, tehát nem minden egyes beteget kell másképpen kezelni, de ez azon múlik, lesznek-e a daganatsejt-működés mechanizmusának azonosan/hasonlóan érzékeny pontjai, melyekre egyetlen evidenciánk lehet, az azonos génmutáció. A tumorgenezisben lényeges pont a genetikai alteráció, de a molekuláris hálózatban lévő targetek jobb terápiás célpontokat jelentenek."

Dr. Califano és munkatársai jelenleg néhány humán gasztroenterológiai és neurodenkrin tumormintán dolgoznak. Új protokollok kialakítását tervezik, olyan betegeken, (jelenleg 30-40 fő beválasztásával) akik pancreas-, gyomor-, ill. neuroendokrin tumora hagyományos daganatgátló kezelésre nem reagált.

http://medicalxpress.com/news/2013-07-clinical-trials-cancer-patient.html

Szerző:

PHARMINDEX Online