Diagnosztikai dilemma: szűrjünk vagy ne szűrjünk prostata tumorra?

hirdetés

A korai diagnózis általában jobb terápiás eredményekhez vezet, ebben a klinikusok nagyobb része egyetért. Ez a felismerés adja meg a szűrővizsgálatok létjogosultságát, hogy minél előbb megkezdett terápia révén csökkenthető legyen a mortalitás – és a beteg szenvedése.

Ugyanakkor tény, hogy a nem megfelelő, vagy szükségtelen szűrések esetleg károsak lehetnek a betegre nézve: túldiagnosztizálás, túlkezelés történik, éa a pszichés hatások is negatívak. Nagyjából ez a helyzet a prostata vizsgálatokat, konkrétan a PSA-vizsgálatot illetően.

A prostata tumor sok esetben igen lassan alakul ki, sokszor a beteg "inkább vele hal", mintsem kezeltesse, és attól szenvedjen. Megbízható evidenciák szerint a PSA-vizsgálat tényleges túldiagnosztizáláshoz és túlkezeléshez vezet, míg a társuló problémák (igen) kellemetlenek, pl. a prostata biopsiával kapcsolatos fájdalom, láz, vérzés, fertőzésveszély, átmeneti vizelési nehézségek, vagy esetleg az erectilis dysfunctio, az inkontinencia, és a bélműködés zavarai.

A közelmúltban (május 22-én) mindezen tények áttekintését követően az US Preventive Services Task Force (USPSTF) arra a megállapításra jutott, hogy a PSA-vizsgálatokat követő prostata tumor-mortalitás csökkenés igen csekély, tehát az előnyök nem haladják meg a várható kockázatokat. Nem javasolják a PSA-vizsgálatok végzését egyetlen életkori csoportban sem.

Nem meglepő természetesen, hogy orvosi körökben ez komoly ellenérzéseket is kiváltott. Az American Urological Association (AUA) nyilatkozatot adott ki ezzel szemben, a Johns Hopkins Community Physicians 125 háziorvosa és nővére között végzett felmérés szerint csak 2%-uk hajlandó az USPSTF javaslatát elfogadni, és teljes mértékben abbahagyni a rutinszerű PSA-vizsgálatokat.

Várhatóan az USA-n belül a klinikai gyakorlatban ezen ajánlást követően nem lesznek alapvető változások, egy dologra mégis jó volt az elemzés – és az ajánlás is. Arra ugyanis, hogy felhívja a széleskörű nyilvánosság figyelmét egy problémára, és hogy mindenkinek jogában áll kellőképpen informálódni (itt és most épp) a PSA-vizsgálattal kapcsolatosan. A PSA-vizsgálat és a kapcsolódó vizsgálatok megkezdése előtt minden férfi kellő tájékoztatást kell kapjon, hogy eldönthesse, kívánja-e ezt igénybevenni, és konzultáljon orvosával is e kérdésről.

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2812%2960878-2/fulltext?elsca1=ETOC-LANCET&elsca2=email&elsca3=

Szerző:

PHARMINDEX Online