Ebola-kontroll: a tünetmentes fertőzés és a szerzett immunitás kérdése

Evidenciák szerint az Ebola-fertőzés nagyobbrészt tünetmentesen zajlik, ezt a tényezőt a jelenlegi járvány és a prognózisok elemzésekor nem vették figyelembe. Pl. egy korábbi Ebola-járványt követő survey adatai azt mutatták, hogy a szeropozitív egyének 71%-ában nem volt jelen a betegség, egy másik vizsgálat szerint pedig a tünetmentes kontakt személyek 46%-a szeropozitívnak bizonyult. Bár a tünetmentes fertőzés valószínűsíthetően (tovább) nem fertőz, de ezen személyeknél lehet szerzett immunitás, melynek jelentős epidemiológiai következményei vannak.

hirdetés

Az mindenképpen igaz, hogy a mostani helyzetben igen erőteljes válasz szükséges a közegészségügy részéről, de a tünetmentes fertőzésekből származó természetes, szerzett immunitást elhanyagoló előrejelzések túlbecsülik a késői incidenciát.

E ponton egy egyszerű illusztráció szerepel, amely két modellt hasonlít össze, a libériai járványt illetően. Az ábra a kumulatív incidenciát mutatja az idő függvényében, asymptomás és tünetekkel járó fertőzések esetén. Bár a kezdeti görbe hasonló, de a januárra vonatkozó prognózis már jelentősen eltér. A különbség abból fakad, hogy a tünetmentes fertőzés hozzájárul a populációszintű immunitás kialakulásához, így tompítja a járvány terjedését.


A fenti modellnek általános tanulságai is vannak járványügyi intervenciós stratégiák tervezésekor. Az Ebola-fertőzés esetében, ha rendelkezésre áll majd hatásos és biztonságos vakcina, az eliminációhoz szükséges átoltottság mértéke attól függ, mennyi a populációban a már meglévő immunitás. Az asymptomás infekcióból származó immunitás csökkentheti a transzmisszió meggátlásához szükséges intervenciós erőfeszítés mértékét, de bonyolulttá teheti a vakcinával kapcsolatos klinikai vizsgálatok tervezését – és interpretálását egyaránt.

A vizsgálatok és a beavatkozás célszerűen azokat a magas kockázatú populációkat kellene érintsék, akik tünetmentes "állapotban" immunizálódtak. Ezért, célszerűnek látszik a vakcinák értékelésekor, és egyéb intézkedések megtételével kapcsolatosan a kiindulási szérumminta levétele, hogy becsülhető legyen az intervenció hatásossága, és a tünetmentesen szerzett immunitást is jobban megértsük.

Irodalom

Heffernan RT, Pambo B, Hatchett RJ, Leman PA, Swanepoel R, Ryder RW. Low seroprevalence of IgG antibodies to Ebola virus in an epidemic zone: Ogooué-Ivindo region, Northeastern Gabon, 1997. J Infect Dis 2005; 191: 964-968.
2 Leroy E, Baize S, Volchkov V. Human asymptomatic Ebola infection and strong inflammatory response. Lancet 2000; 355: 2210-2215.
3 WHO Ebola Response Team . Ebola virus disease in west Africa— the first 9 months of the epidemic and forward projections. N Engl J Med 2014. published online Sept 23.
4 Wong G, Kobinger GP, Qiu X. Characterization of host immune responses in Ebola virus infections. Expert Rev Clin Immunol 2014; 10: 781-790.
5 Galvani AP, Ndeffo-Mbah ML, Wenzel N, Childs JE. Ebola vaccination: if not now, when?. Ann Intern Med 2014. published online Aug 21.
6 Burnouf T, Emmanuel J, Mbanya D, et al. Ebola: a call for blood transfusion strategy in sub-Saharan Africa. Lancet 2014. published online Sept 29
7 Mupapa K, Massamba M, Kibadi K, et al. Treatment of Ebola hemorrhagic fever with blood transfusions from convalescent patients. J Infect Dis 1999; 179: S18-23.

Forrás és további részletek:
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2814%2961839-0/fulltext

Szerző:

PHARMINDEX Online