Egészségkutatás a Twitter segítségével
Amerikai kutatók szerint a közösségi oldal hasznos információkkal szolgálhat a felhasználók egészségi állapotával kapcsolatban.
A John Hopkins Kórház két dolgozója 1,5 millió, a témába vágó Twitter-bejegyzést vizsgált 2009 májusa és 2010 októbere között. Ennek alapján azt próbálták megállapítani, hogy az oldal felhasználói milyen betegségeket kapnak el, és hogyan kezelik ezeket.
Hamar rájöttek, hogy sokan nem a megfelelő szereket választják a bajukra. "Néhány orvos igen komoly hibákat vét, amikor gyógyszert ír fel." – mondta el az egyetem doktorandusza, Michael J. Paul, aki segítőként vett részt a kutatásban.
"Többen említették a bejegyzéseikben, hogy antibiotikumot szednek az influenzájukra, pedig ezt a betegséget vírus okozza, így ezekkel a készítményekkel nem sokra mennek ellene."
A kutatók egy speciális szűrőprogram segítségével választották ki az üzenetek milliárdjaiból azokat, amelyek az egészségi állapottal foglalkoztak. Még arra is odafigyeltek, hogy ne kerüljenek a találataik közé megtévesztő bejegyzések, például olyasmi, hogy "Mostanában a magas benzinárak okoznak számomra fejfájást."
Végül 200 ezer értékelhető adatot találtak. Ezekről meg tudták állapítani, hogy az Egyesült Államok mely területéről származnak, így le tudtak olyan következtetéseket vonni, hogy a melegebb déli országrészben hamarabb kezdődött az allergiaszezon, mint északon.
Azt azonban a kutatók is elismerik, hogy a módszernek megvannak a maga korlátai. "Az emberek általában nem osztják meg a teljes életüket a Twitteren, és mi csak arról tudunk, amit közlésre alkalmasnak találtak." – magyarázta Paul.
Szponzorált tartalom