Egészségügyi szakszemélyzet okozta gyógyszervisszaéléssel kapcsolatos fertőzések

A vizsgálat célja a fenti problémakör tisztázása volt, valamint ajánlások megtétele, protokollok megfogalmazása, és a megfelelő betegtájékoztatás.

hirdetés

Módszerek

Meta-analízis: az amerikai (USA) Centers for Disease Control and Prevention adatainak felhasználásával. 2000-2013 időszakában vizsgálták az egészségügyi dolgozók által okozott, gyógyszerekkel kapcsolatos járványszerű fertőzéseket. Az adatokat kiegészítették a PubMed azonos időszakára vonatkozó adataival. Az alábbiakat vették figyelembe: egészségügyi "környezet" (kórház , rendelő stb.) a fertőzés típusa, az egészségügyi dolgozó szakmája, foglalkozása, az alkalmazott terápia, a terjedés mechanizmusa, a fertőzött személyek száma, serum-patogenitás által fertőzöttek száma, a fertőzés lokális megoldási módozata.

Eredmények

A vizsgált időszakban, 10 év alatt 6 járványszerű fertőzést azonosítottak, mindegyik kórházi környezetben történt. Az azonosítható szakszemélyzet 3 technikus és 3 nővér volt, közülük egy aneszteziológus-asszisztens. A fertőzés terjedésében felfedhető ok az ellenőrzött készítményekkel (kábító fájdalomcsillapítók) kapcsolatos visszaélés, hamisítás volt. Két esetben opiátok alkalmazásakor ez a beteg által kontrollálható infúziós pumpánál történt, ahol Gram-negatív bacteraemia jött létre 34 betegen. A további esetek fentanyl tatalmú fecskendők, ampullák alkalmazását követően zajlottak, itt HCV-fertőzés robbant ki, mely 84 betegre terjedt. Ez utóbbiak kapcsán az egészségügyi személyzet is HCV-fertőzött lett, és a további fertőzések forrása, közel 30 ezer (!) beteg került vírusexpozíciós helyzetbe, akiknél szükséges volt a HCV-teszt elvégzése.

Következtetés

Az egészségügyi személyzet által okozott fertőzések felvetik a gyógyszeralkalmazással kapcsolatos hiányosságokat a megelőzés, a detekció és a gyógyszerválasz területén. A gyógyszerekkel való visszaélés legjobb megelőzési módja a kábító fájdalomcsillapítók esetén a hatékony biztonsági intézkedések megtétele és az aktív monitoring rendszerek létesítése. A megfelelő intézkedések része a betegeknek okozott károsodás felmérése, a nyomozó hatóságok, rendőrség haladéktalan bevonása, ha felmerül a gyógyszerekkel való visszaélés gyanúja.

http://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196%2814%2900342-5/fulltext

Szerző:

PHARMINDEX Online