Egy újonnan felfedezett antitest képes felismerni az influenzavírus több törzsét is

A Howard Hughes Orvosi Intézet munkatársai olyan antitestet fedeztek fel, mely számos influenzatörzs felismerésére képes. A felfedezés elvezethet a hosszabb ideig védettséget nyújtó védőoltáshoz.

hirdetés

Vannak olyan védőoltások, melyeket egyszer kell adni az életben, míg másokat kétszer-háromszor meg kell erősíteni, hogy elérjék a megfelelő hatást. És van az influenzaoltás, mely csak egy évig érvényes, ezután újabb készítménnyel való oltás szükséges a betegség megelőzésére. Stephen C. Harrison és munkatársai viszont olyan antitestet találtak, mely egyszerre segítheti az immunrendszer működését a vírus különböző törzsei ellen.

A védőoltás hatására a szervezetben antitestek kezdenek termelődni, azonban ezek nagy változatosságot mutatnak, ugyanis a kórokozó különböző részleteit célozzák. A teljes populáció szintjén az antitestek még egy nagyságrenddel változatosak. Azonban az immunrendszer működéséhez az is elegendő lenne, ha csupán egyfajta antitest ismerné fel a vírus megfelelő részét. Az influenzavírus azonban igen nagy változatosságot mutat abban a tekintetben, hogy a sejtfelszínén milyen makromolekulák vannak jelen. Amennyiben a vírus génjei mutációt szenvednek, megváltozik annak felszíni mintázata, és az eddig immunválaszt kiváltó antitestek a jövőben hatástalannak bizonyulhatnak.

Azonban Dr. Harrison a Duke Egyetem munkatársaival karöltve egy új módszert fejlesztett ki, melynek segítségével különböző egyénekben az immunsejtek antitest-termelő készségét, és azok változatosságát tanulmányozták. Váratlan módon azonban a Proceedings of the National Academy of Sciences augusztusi számában beszámolt vizsgálat során egy olyan antitestet találtak, mely képes volt az influenzavírus több törzsének felismerésére. Az antitest a vírus azon régiójához kötődött, mely nem szokott mutálódni – ahhoz a részhez, mely az emberi sejtekbe való behatoláshoz elengedhetetlen.

Ez a rész oly parányi, hogy a kutatók korábban nem is gondolták, hogy egyáltalán létezhet olyan antitest, ami azt felismeri. A CH65-nek nevezett antitestet már letesztelte az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal, és megállapították, hogy az 1988 és 2007 között jelentkező 36 influenzatörzsből 30 ellen hatásos.

Amennyiben a kutatók olyan védőoltást fejlesztenek, mely az immunrendszert a CH65-antitest termelésére ösztönzi, a hosszútávú hatás garancia lehetne. Mindazonáltal Harrison és munkatársai eddig nem jöttek rá, hogy egyesekben miért van jelen a CH65-antitest, mások szervezete pedig miért nem képes annak előállítására.

Szerző:

PHARMINDEX Online