Előre jelzi a Parkinson-kórral járó kognitív romlást az Alzheimer szűrővizsgálata

Az Alzheimer-kóros betegek esetében az agysorvadás mintáinak osztályozására használt MR-vizsgálatok a Parkinson-kórral járó kognitív hanyatlást is kimutathatják – derül ki a Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvosi Karának új kutatásából. A Brain folyóiratban megjelent tanulmány szerint a magasabb kiindulási alzheimeres atrófia minták hosszú távú kognitív romlást jeleznek előre a normális kognitív működéssel rendelkező Parkinson-kóros betegekben.

hirdetés

A kutatást vezető Daniel Weintraub elmondta, hogy egy egyszerű idegi képalkotó vizsgálattal előre lehet jelezni, melyik Parkinson-kóros beteg fog a későbbiekben hosszú távú kognitív hanyatlást vagy demenciát tapasztalni. Az ilyen diagnosztikai vizsgálatok segítenek meghatározni, mely betegek számára jelenthetnek előnyt a jövőbeni klinikai gyógyszervizsgálatok, amelyek a Parkinson-kórral járó demencia előrehaladásának akadályozását vagy megelőzését célozzák.

A kutatás annak lehetőségét veti fel, hogy az Alzheimer- és a Parkinson-kór patológiája egyaránt hozzájárulhat a Parkinson-kórral járó kognitív hanyatláshoz. A szakértők ugyanakkor még nem tudják, hogy az ezekben a betegekben tapasztalható neurodegenerációt főleg a Parkinson-, vagy az Alzheimer-betegség patológiája, vagy a kettő kombinációja okozza, esetleg a kompenzáció egy formája.

A parkinsonos betegek körülbelül 80 százalékában alakul ki demencia a betegség során. Egyesek a betegség jelentkezése után viszonylag hamar tapasztalnak kognitív hanyatlást, másokban viszont csak a betegség lefolyásának legvégén alakul ki demencia. A betegség időtartama és súlyossága, valamint a magas életkor a demencia kockázati tényezőinek számítanak, de a betegek körülbelül 20 százalékában soha nem jelentkezik kognitív hanyatlás.

Demenciában szenvedő Parkinson-kóros betegek több mint felében mutathatók ki boncoláskor az Alzheimer-kórra jellemző plakkok és neurofibrilláris kötegek jelei, és a két betegség esetében ugyanazok az agyi területek, például a hippokampusz és a mediális temporális lebeny érintettek.

A kutatók személyre szabott mintaosztályozási pontrendszert (SPARE-AD) alkalmaztak 84 Parkinson-kóros beteg keresztmetszeti kohorszára, akik között demenciában szenvedő, enyhe kognitív hanyatlásban illetve demenciában nem szenvedő páciensek is voltak. A keresztmetszeti vizsgálatban a SPARE-AD pontszám az egész csoportban összefüggésben állt a kognitív hanyatlással. A csoportból 59 demenciában nem szenvedő Parkinson-kóros beteget nyomon követtek további két évig. A kutatók kimutatták, hogy a magasabb kiindulási SPARE-AD pontszám a kognitív teljesítmény romlását jelzi előre a későbbiekben, még azokban a páciensekben is, akik a kiinduláskor normális kognitív működéssel rendelkeztek.

Szerző:

PHARMINDEX Online