EMA: a Rákellenes Világnap margójára

hirdetés

Az Európai Gyógyszerügynökség támogatja a Rákellenes Világnapot, mely minden évben február 4-én kerül megrendezésre. A Világnap fő célkitűzése a figyelem felhívása a rákellenes küzdelem, a megelőzés, a diagnosztika és kezelés fontosságára. A Világnap a UICC (Union for International Cancer Control) nemzetközi szervezet rendezésében zajlik.

Az EMA fontos szerepet játszik a daganatellenes gyógyszerek centralizált törzskönyvezésében: Az Európai Unióban kötelező előírás az új daganatellenes szerek centralizált törzskönyvezése.

Napjainkig az Európai Bizottság több, mint száz daganatellenes gyógyszert fogadott be az EMA CHMP Bizottság (Committee for Medicinal Products for Human Use) javaslata alapján. A gyermek-onkológia területén 2007 óta az EMA Gyermekgyógyászati Bizottsága (PDCO) egyeztetett a gyermekkori gyógyszervizsgálatok protokolljait illetően, 43 daganatellenes gyógyszert illetően. E gyógyszerek közül több innovatív, új hatásmechanizmussal bíró készítmény.

Az EMA adja ki a daganatellenes gyógyszerek klinikai vizsgálataival kapcsolatos ajánlásokat a hatásosság és biztonságosság tekintetében. Ez év januárjában, jelent meg a daganatellenes gyógyszerek értékelésével kapcsolatos frissített ajánlás. Tatalma többek között a biomarkerek alkalmazása a gyógyszerfejlesztésben, a daganatellenes kombinációkkal végzett vizsgálatok, és a konfirmációs vizsgálatok végpontjainak meghatározása.

2012 májusában az EMA workshopot szervezett az onkológiai életminőséggel kapcsolatosan (HRQl), mely a témában érintett szakértők részvételével zajlott, a megbeszélés fókuszában a jelenleg elérhető eszköztárral, és azok alkalmazásával az onkológiai humán vizsgálatokban.

Az EMA onkológiai szakértők európai testületei

Az EMA CHMP Bizottsága két testület szakértőivel működik együtt:

• SAG: Onkológiai Tudományos Tanácsadói Testület. Ebben független tudományos szakértők vesznek részt, akadémiai pályafutásuk figyelembevételével. Betegegyesületek is képviseltetik magukat. A testület szerepe az onkológiai gyógyszerek értékelése tudományos szempontból.

• OWP: Onkológiai Munkacsoport. Itt a nemzeti gyógyszerhatóságokkal együttműködő onkológiában jártas szakértők kapnak helyet. A munkacsoport feladatai között számos téma a CHMP kérésére szerepel, és egyben ők felügyelik e tevékenységet. A munkacsoport aktivitásának eredményeként jelent meg a fentebb említett ajánlás a daganatellenes szerek értékelésével kapcsolatosan.

Együttműködés a betegszervezetekkel

Az EMA szoros együttműködést folytat a betegegyesületekkel:

• European Cancer Patient Coalition (ECPC), mely a daganatellenes küzdelemben a prevenció, a szűrés, a korai diagnózis és a lehető legjobb kezelés módszereinek javítását tűzte ki célul, és az EU-n belül az ezzel kapcsolatos egyenlőtlen helyzet lehetséges felszámolását. További társszervezetek:

• European Prostate Cancer Coalition (EUomo),

• Myeloma Patients Europe (MPE)

• International Confederation of Childhood Cancer Parent Organizations (ICCCPO).

Az EMA további fontos szakmai együttműködő partnere az European Society for Medical Oncology (ESMO), mely a klinikai onkológia vezető multidiszciplináris európai szervezete, a daganatellenes terápia és gondozás területén.

A gyermekgyógyászati onkológiában az EMA fontos együttműködő partnere az European Network for Cancer Research in Children and Adolescents (ENCCA), melyet az Európai Bizottság hozott létre.

http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/news_and_events/news/2013/02/news_detail_001706.jsp&mid=WC0b01ac058004d5c1

Szerző:

PHARMINDEX Online