EMA-hír: az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta az átdolgozott Code of Conduct rendelkezést

hirdetés

Az EMA június havi ülésén elfogadta a revideált Code of Conduct rendeletet, amely továbbra is biztosítja, hogy az Ügynökség magas professzionális színvonalon tartja standardjait, az integritást, a transzparenciát és a függetlenséget illetően. A Code of Conduct első ízben 1999-ben került elfogadásra, majd 2004-ben jelent meg első revíziója.

Az EMA 2012-ben már jóváhagyta a Management Board, a tudományos bizottságok, szakértői grémiumok tagjai közötti esetleges érdekütközésekkel kapcsolatos új szabályokat is. A mostani Code of Conduct is reflektál ezekre a változásokra.

Az EMA értékelése a 2012-es évről

A Management Board pozitív módon értékelte az Ügynökség tevékenységét a tavalyi évben. Az elemzés többek között kitér arra, milyen fontos lépés volt a civil társadalom képviselőinek bevonása (pl. a tudományos tanácsadói testületek időszakos üléseire), említi a transzparencia jelentős fejlődését, a komplex kérdések koordinációját végző Scientific Coordination Board létrehozását.

A jövő kihívásai

Az EMA ügyvezető igazgatója, Guido Rasi beszámolt az Ügynökség átalakítására tett tervekről, melyek célja a minél jobb felkészülés a jövő kihívásaira, a tudományos testületek minél magasabb színvonalú, és konzisztens véleményeinek kialakítása.

A Board bemutatta az EMA átalakítására tett konkrét javaslatát, melyet először 2012 decemberében jeleztek a szakmai közvélemény számára. A változások célja az EMA működési hatékonyságának növelése - humán erőforrások növelése nélkül.

Sajtóhírek, betegek véleményei és kezelésük

Az EMA Management Board a sajtóban megjelenő, vagy betegek által kommunikált, és a gyógyszerekkel kapcsolatos hírek kérdésével is foglalkozott. Mindezek nagyobb arányú megjelenése végül is része a nagyon várt farmakovigilancia-szabályozásnak. A Board üdvözli az EMA azon elkötelezettségét, hogy e hírekkel, és a betegkommunikációval foglalkozik. A hatósági szabályozást kiegészíti az értékes "közösségi tudással", így a hatósági szabályozáshoz társulhat a betegek gondolkodásmódja. E metodikát az EMA PRAC Bizottsága kell elfogadja (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee), ezt követően kerül majd nyílt, társadalmi konzultációra.

Szerző:

PHARMINDEX Online