Európai uniós támogatással bővülhet a perinatológiai centrumok műszerparkja
Európai uniós támogatással bővülhet a hazai perinatológiai intenzív centrumok - a koraszülötteket és az úgynevezett problémás újszülötteket ellátó központok - műszerparkja.
Simon Gábor gyermekgyógyász főorvos, a Magyar Perinatológiai Társaság pénteken Székesfehérváron megkezdődött 10. kongresszusa szervezőbizottságának társelnöke, a tudományos bizottság tagja az MTI-nek azt is elmondta, hogy a perinatológia - a fogantatástól a baba egy hónapos koráig szakmai ellátást nyújtó szakterület - az egészségügy egyik "sikerágazata".
Az ott dolgozó szakemberek - orvosok, védőnők - munkájának eredményeként két évtized alatt 20 ezrelékről 5 ezrelék alá sikerült szorítani az újszülöttkori halálozást. Ezt az eredményt tovább javítja majd az európai uniós támogatással bővülő, korszerűsödő műszerpark.
A székesfehérvári Fejér Megyei Szent György Kórházban működő centrum a befejezéshez közeledő, már a közbeszerzési stádiumnál tartó pályázat eredményeként a közeljövőben 220 millió forint értékű, a koraszülöttek és az úgynevezett problémás újszülöttek ápolásához szükséges műszerrel gazdagodik.
Az intézmény 3-5 év átlagában az országos átlagnál jobb eredményeket ért el: az újszülöttkori halálozás tavaly 3,9 ezrelék volt.
A kongresszuson az egyik fő téma a várandósok gondozása, erről kerekasztal-beszélgetésen mondják el véleményüket a szakemberek, a gondozást végző, kórházakban, klinikákon dolgozó, illetve magánpraxist folytató orvosok, háziorvosok, védőnők.
Mint Hagymásy László, a székesfehérvári kórház szülészetének vezetője elmondta, fontos lenne a várandósgondozás egységesítése, ehhez javaslatokat fogalmaznak meg és juttatnak el az illetékes szakmai fórumokhoz a konferencia résztvevői.
A Magyar Perinatológiai Társaság 2002-ben alakult, tagjai évente kongresszuson vitatják meg szakterületük legfontosabb kérdéseit. A székesfehérvári eszmecserén 350 orvos, védőnő és az intenzív újszülöttellátásban dolgozó szakember vesz részt.
Csaknem nyolcvan előadás hangzott, illetve hangzik el egyebek között a várandósok gondozásáról, a koraszülésről, az újszülöttek szülőszobai stabilizálásának szakmai kérdéseiről, valamint a családcentrikus perinatológiáról.
Szponzorált tartalom